Fiziksel tıp ve rehabilitasyon

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon (eskiden fizik tedavi ve rehabilitasyon; kısaltılmış olarak FTR), temelde kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı, konservatif (cerrahi dışı) tedavisi ve rehabilitasyonunu konu edinen bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bununla birlikte, yalnız kas-iskelet sistemi değil, diğer sistemlere ait doğumsal ya da edinilmiş hastalıklara bağlı fizyolojik ya da anatomik yetersizlikler de bu dalın alanına girer. Dolayısıyla FTR, her yaştan hastada; ağrı, işlev kaybı, yaşam kalitesinde bozulma ve bağımlılık nedeni olan nörolojik, ortopedik, romatizmal ve kardiyopulmoner hastalıkların birincil ya da destekleyici tedavisi ile uğraşır.[1]

Bu tıp dalı, İngilizcedeki physiatry sözcüğünün Türkçeleşmiş hali olan fiziyatri adıyla da ifade edilebilmektedir ancak bu terim TDK ya da Dil Derneği gibi kurumların sözlüklerinde henüz yer edinmemiştir[2][3] ve dalın uzun adı kadar yaygın kullanılmamaktadır.[4]

Tarihi

Türkiye'de FTR ile ilgili olarak klinik uygulamaya geçen ilk kurum, 1927'de bir fizik tedavi ve kaplıca merkezine dönüştürülen Bursa Askeri Hastanesi olmuştur.

1945'te Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kurulan Fizik Tedavi kürsüsü ilk akademik birim olmuş, ilk ulusal kongre ise 1967'de düzenlenmiştir.

1981'de YÖK, üniversite hastanelerindeki "Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon" kürsülerinin adlarını "Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı" olarak değiştirmiştir.[1]

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. Genel Bilgiler 19 Şubat 2010 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi (2006).
  2. TDK'nın Büyük Türkçe Sözlük'ün de "fiziyatri" 31 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. araması (erişim tarihi: 19.03.2010).
  3. Dil Derneği'nin Türkçe Sözlük'ünde "fiziyatri" 16 Mart 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. araması (erişim tarihi: 19.03.2010).
  4. Genel bir gösterge olarak, Google Türkçe Sayfalar'da "fiziksel tıp ve rehabilitasyon" aramasında 346.000, "fiziyatri" aramasında 420 sonuç (erişim tarihi: 19.03.2010).

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.