Esma Recepova

Esma Recepova Teodosievska (Makedonca: Есма Реџепова Теодосиевска) (8 Ağustos 1943- 11 Aralık 2016) , Dünyaca ünlü Makedon şarkıcı-şarkı yazarıdır. Eşi Stevo Teodosievski ile 30 ülkede 8000’den fazla konser vermiştir. Sanat hayatı boyunca 108 single, 20 albüm ve 6 filme imza atmıştır. Sanatçı kişiliğinin yanında dünyanın pek çok ülkesinde ırkçılığa karşı yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. 48'ini evlat edindiği 52 çocuğu vardır. Ayrıca pek çok çocuğun daha bakımını üstlenmiştir.

Esma Recepova
Doğum 8 Ağustos 1943(1943-08-08)
Üsküp,Makedonya Sosyalist Cumhuriyeti,Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti
Ölüm 11 Aralık 2016
Üsküp,Kuzey Makedonya
Diğer isim(ler)i Esma Recepova Teodosievska
Meslek Müzisyen, Aranjör
Etkin yıllar 1960-günümüz
Evlilik Stevo Teodosievski
Resmî site www.esma.com.mk

Recepova, İsveç'in Malmö şehrinde gerçekleştirilen 2013 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Makedonya'yı Vlatko Lozanoski ile birlikte "Pred da se razdeni" adlı şarkıyla temsil etmiştir.

Yaşam öyküsü

Esma Recepova, 8 Ağustos 1943 tarihinde Makedonya’nın başkenti Üsküp’te çok kültürlü bir ailede dünyaya gelmiştir. Annesi bir Müslüman olan Recepova'nın büyükannesi Yahudi, büyükbabası ise Katolik'ti.[1] Ailesinin altı çocuğundan en küçük ikinci çocuğu olan Recepova'nın ailesi fakir bir hayat sürüyordu. Babası geçimlerini sağlamak için hamallık, şarkıcılık, davulculuk, sirk göstericiliği ve ayakkabı boyacılığı yapmıştır.

Esma Recepova ağabeylerinden biri tarafından yerel bir Roman müzik organizasyonunda tanıtılmış ve zor ritimleri çabuk bir şekilde öğrenmesiyle dikkat çekmiştir. Annesi Esma’ya müzikle ilgili hediyeler alarak onu bu konuda cesaretlendirmiştir. Daha sonra Esma Recepova ve ağabeyi okul folklor grubuna katılmıştır. 1957 yılında, 14 yaşında iken Üsküp Radyosu’nun düzenlediği okullar arası bir yetenek yarışmasında şarkı söylemesi için davet edilmiştir. Bu yarışmada 57 okulu geride bırakarak 9000 Yugoslav Dinarı tutarında bir ödül kazanmıştır. Bu yarışma onun için bir dönüm noktası olmuştur.

Ailesinden izin alan Esma Recepova içinde bir elbise bulunan tek bir bavulla turnelere çıkmaya başlamıştır. Zamanla ünü tüm Balkanlara yayılan Esma Recepova dünyadaki Romanların idolü haline gelmiştir. Dünyada Romanların ünlü şarkısı olarak bilinen "Đelem đelem" adlı şarkıyı derleyerek müzik dünyasına tekrar kazandırmıştır. Seslendirdiği en ünlü şarkı "Čaje Šukarije"dir.

2004 yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında Makedonya’yı temsil eden Toşe Proeski ile "Magija" adlı şarkıda düet yapmıştır.

Esma Recepova, 11 Aralık 2016 sabahı Üsküp şehrinde 73 yaşında ölmüştür.

2013 Eurovision Şarkı Yarışması

28 Aralık 2012'de MRT, Otomatik Seçim sistemi'nde Makedonya'yı İsveç'in kenti olan Malmö'de Vlatko Lozanoski ile temsil etmesi için görevlendirmiştir.[2]

Kaynakça

  1. "Music is the best form of expression, says Esma Redžepova" (İngilizce). Today's Zaman. 10 Aralık 2010. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2014.
  2. "FYR Macedonia: Vlatko and Esma to Malmö". esctoday.com. 29 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2012. Bilinmeyen parametre |gün= görmezden gelindi (yardım)
Önce gelen:
"Crno i belo"
Kaliopi
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Makedonya
(Vlatko Lozanoski ile)
2013
Sonra gelen:
"To the Sky"
Tijana Dapčević
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.