Dragaş

Dragaş (Arnavutça: Dragash veya Sharri; Sırpça: Драгаш / Dragaš), Kosova'nın güneybatısında Prizren şehrine yakın, Gora bölgesindeki bir kasaba ve belediyedir. De facto olarak Kosova’nın Prizren ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Dakovicki Okrug’unda yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Prizren Bölgesi’nde (District of Prizren) bulunur.

Dragaş
Kasaba
Dragaş
Dragaş’ın Kosova'daki konumu
Ülke/Bölge/UNMIK Kosova (de facto)
Kosova ve Metohiya (de jure)
UNMIK (de jure)
İl/Okrug/District Prizren
Prizrenski
District of Prizren
Belediye Dragaş
İdare
  Belediye Başkanı Halim Shemsidini (LDK)
Yüzölçümü
  Toplam 435 km² (167 mil²)
Rakım 652 m (2.139 ft)
Nüfus
(2011)[1]
  Toplam 33,584
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
  Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Alan kodu +381 38
Plaka kodu 04

Tarih

KFOR birlikleri 2001 yılında Dragaş bölgesinde
Kosova’da Dragaş’ın da bulunduğu Gora bölgesi

Dragaş Belediyesi, (BMAİM) Gora ve Opoya'nın iki önceki belediyesi birleşerek Kosova'da Birleşmiş Milletler idare misyonu ile yaratılmış bir belediyedir. Bölgede eski Türk runik alfabesine benzer tarzda yapılmış kaya yazıtları bulunmuştur.

Coğrafya

Dragaş belediyesinin bütünü, Şar Dağları tarafından kuşatılır, sonra Prizren'in yönünde Koritnik Dağı, Galiç Dağı ve Svilen Dağı bulunur. Prizren yönünde bölgenin tek ana bağlantı yolu vardır. Bu yol bölgenin ve Dragaş'ın, Prizren ve Kosova ile bağlandığı bir özelliktedir ve göreli olarak ufak bir eğimli tepeliktir.

Nüfus

Merkez nüfusu 35.000'dir. Tüm belediyenin toplam nüfusu 2006 yılı itibarıyla 41.000 olarak belirtilmektedir.

2011 yılında Kosova genelinde yapılan nüfus sayımında Dragaş nüfusu 33.584 çıkmıştır.[1]

Ekonomi

Dragaş'ın yoksul tarımsal kaynakları ve dağlık yapısından sebep, göreli coğrafi yalıtımı, Dragaş'ın, az gelişmiş Kosova bölgelerinin biri olması sonucunu doğurmuştur. Dragaş'ta ekonomik durum, çok zayıftır ve işsizlik yüksek bir orandadır. Alanda ana işverenler, bir iki kuruluş, belediye, devlet makamları ve özel şirketlerdir. Bütün büyük yerel şirketler, önceden devlete ait iken zamanla özelleşmiştir. Bunun neticesi olarak, bölgede işgücü ve iş şekli özelleşmiştir. Ekonomik durumu geliştirmek için çeşitli projeler yapılmıştır. Bu süreç, hiçbir yabancı yatırımcının, yatırımı kararlaştırmamasına rağmen, girişimleri canlandırmak için en iyi yol olması maksadıyla başlatıldı.

Kaynakça

  1. 2011 Genel Nüfus Sayımı REKOS2011 Kosova İstatistik Kurumu
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.