Dominique Pire

Dominique Pire (tam adı: Georges Charles Clement Ghislain Pire, 10 Şubat 1910 - 30 Ocak 1969), II. Dünya Savaşı sonrası sığınmacılara yardım çalışmalarıyla 1958 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen, Belçikalı Dominikan rahibidir.

Dominique Pire
Doğum 10 Şubat 1910(1910-02-10)
Dinant, Belçika
Ölüm 30 Ocak 1969 (58 yaşında)
Leuven, Belçika
Mezun olduğu okul(lar)

Saint Thomas Aquinas Papalık Üniversitesi (1934-1936)

Leuven Katolik Üniversitesi (1936-1937)
Din Hıristiyan (Katolik)
Ebeveyn(ler) Georges Pire & Berthe Ravet

Çocukluğu ve gençliği

Pire, Belçika'daki Dinant şehrinde doğdu. Georges Pire ve Berthe Ravet (Pire) çiftinin dört çocuğundan en büyük çocuğuydu.[1] Pire ailesi, 1914'te I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle. Alman askerlerinin ilerleyişinden dolayı Belçika'dan Fransa'ya kaçtılar. 1918'de ateşkes sonrası aile Dinant'a geri döndüler.[2]

Eğitimi

Pire, Bellevue Koleji'nde felsefe okudu ve on sekiz yaşında Huy'daki La Sarte Dominikan Manastırı'na girdi. Dominique adını kabul etti. Daha Sonra Roma'daki Papalık Uluslararası Enstitüsü'nde ilahiyat ve sosyal bilimler okudu. 1936 yılında teoloji doktorasını L’Apatheia ou insensibilité irréalisable et destructrice başlıklı tezi ile yaptı.

Kariyeri

Pire, kendini yoksul ailelerin onuruna uygun yaşamasına yardımcı olmaya adadı. II. Dünya Savaşı sırasında Belçika direnişi için papaz olarak görev yaptı ve aktif bir şekilde müttefik pilotlarını ülke dışına çıkarmaya yardım etti. Savaştan sonra bu hizmetlerinden ötürü birçok madalya aldı.

1949 yılında, savaş sonrası sığınmacılarla ilişkin konuları incelemeye başladı. Onlara yardım için bir örgüt kurdu. 1950'lerde sığınmacılara yardım etmek için Avusturya ve Almanya'da köyler yaptırttı. Bir Dominikan rahibi olmasına rağmen, sosyal adalet için çalışmalarla, kişisel inançlarını karıştırmayı reddetti. Bu karar hiçbir zaman onun dini üstleri tarafında anlaşılamadı.

Barış Ödülü'nü kazandıktan sonra, küresel anlayışı yüceltmek için Barış Üniversitesi'nin kuruluşunda yardımcı oldu. Pire, yoksulluğun giderilmeden barışın olamayacağına inanıyordu. Bunun için gelişmekte olan ülkelerde kırsal nüfusun uzun süreli kalkanmasına adamış bir sivil toplum örgütü olan Barış Adaları'nı kurdu. Projeye, Bangladeş ve Hindistan'da başladı.

Ameliyat sonrası komplikasyonlar nedeniyle, 30 Ocak 1969 tarihinde Louvain Katolik Hastanesi'nde öldü.

Ölümünden 30 yıl sonra, kurduğu 4 organizasyon hala etkin. 2008'de Oxford Üniversitesi'nde onun çalışmaları onuruna Las Casas Enstitüsü kuruldu.[3]

Oslo Üniversitesi'nde 1958 yılında, Nobel Komite Başkanı Gunnar Jahn'dan Nobel Barış Ödülü'nü alırken.

Dominique Pire Tarafından Kurulan Organizasyonlar

  • Service d'Entraide Familiale: Zor durumda olan kişilerin sosyalleştirilmelerine yönelik çalışmalar.
  • Aide aux Personnes Déplacées: Sığınmacılara yardıma yönelik çalışmalar.
  • Université de Paix: Aile ve iş yerindeki çatışmaların önlenmesi konusundaki çalışmalar.
  • Iles de Paix: Burkina Faso, Benin, Mali, Gine-Bissau, Ekvador, Bolivya ve Peru nüfusu ile uzun vadeli kalkınma projeleri yürütmektedir.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 18 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2013.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 2 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2013.
  3. "Las Casas Enstitüsü". 9 Temmuz 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.