Bir Bulut Olsam

Bir Bulut Olsam, yapımını Tims Productions'ın, yapımcılığını Timur Savcı'nın üstlendiği, yönetmenliğini Ulaş İnaç'ın yaptığı ve 23 Şubat 2009 ile 24 Aralık 2009 tarihleri arasında Kanal D ekranlarında yayınlanan televizyon dizisidir. Dizinin senaryosu Meral Okay tarafından yazıldı[1] ve başrollerinde Engin Akyürek, Melisa Sözen, Engin Altan Düzyatan, Aslıhan Gürbüz ve Meral Okay yer almaktadır. Dizi 25 Mayıs 2009 tarihinde yayınlanan 13. bölümü ile ilk sezonu tamamladı. İkinci sezon, 1 Eylül 2009 tarihinde 14. bölümüyle yayınlanmaya başladı ve 24 Aralık tarihinde sona erdi.[2]

Bir Bulut Olsam
Bir Bulut Olsam dizisinin logosu.
Tür Drama
Senarist Meral Okay
Yönetmen Ulaş İnaç
Hatice Memiş
Başrol Melisa Sözen
Engin Akyürek
Engin Altan Düzyatan
Meral Okay
Berfu Öngören
Ünal Silver
Ceren Olcayto
Sema Keçik
Ahmet Kural
Aslıhan Gürbüz
Selim Bayraktar
Anlatıcı Melisa Sözen
Tema müziği bestecisi Aytekin Ataş
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 27
Yapım
Yapımcı Timur Savcı
Mekân Mardin
Gösterim süresi 90 dakika
Yapım şirketi Tims Productions
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 23 Şubat 2009 - 24 Aralık 2009
Durumu Sona erdi
Dış bağlantılar

Mardin'de Suriye sınırında yer alan kara mayınlarının sınır köylere kaymasını ve bu sebeple birçok insanın hayatını kaybetmesini konu edinen Bir Bulut Olsam adı Melisa Sözen'in canlandırdığı Narin Bulut karakterinin tüm derdini bulutlara ve Allah'a anlatmasından gelmektedir.[3]

Yapım

Ön çalışmalar

Dizinin çekimleri başlamadan önce oyuncular ön çalışma yaptılar.[4] Bu ön çalışma esnasında okuma çalışmaları yapıldı ve çekimler başlamadan önce Mardin'e gidildi. Narin karakterini canlandıran Melisa Sözen, karaktere bürünebilmek için kilo aldı, saçlarını uzattı ve kaşlarını kalınlaştırdı.

Dizinin çekimlerinin Mardin'de yapılmasından dolayı Engin Altan Düzyatan, DOT'ta tiyatro oyunlarına bir süre ara verdi[5]

Senaryo

Dizinin senaristi Meral Okay, proje üzerinde tam iki yıl çalıştı. Daha önce de Asmalı Konak'ın senaryosunu yazan Okay, Asmalı Konak'ı da Mardin'de geçen bir dizi olarak kaleme almış fakat o dönem şartlarında Mardin`de çalışmanın güç olacağını düşünen ekip Okay`dan diziyi Kapadokya`ya uyarlamasını istediğini açıkladı.

Mekân

Bir Bulut Olsam dizisinin ana mekânı Mardin'in Midyat ilçesidir. Hikâyenin büyük kısmı çok eski bir Süryanı Konağı`nda geçmektedir. Dizinin senarist ve oyuncusu Meral Okay, adı Aslanlı Konak olan konağın Asmalı Konak'tan büyük olduğunu ve Asmalı Konak'ın Aslanlı Konak`ın yanında müştemilat gibi durduğunu belirtti.

Konu

Birleşmiş Milletler’in sağlık programlarında uzun bir süredir çalışan Dr. Serdar Batur (Engin Altan Düzyatan), son olarak Güzelyurt adlı mayınlı bölgenin kıyısında yer alan bir sınır kasabasına gelir. Uzmanlık alanı cerrahi olan Dr. Serdar, bir taraftan bölgenin sağlık ocağında doktorluk yaparken, diğer taraftan da Birleşmiş Milletler’in bir görevlisi olarak sivillerden oluşan bir grup gönüllü ile mayınlı sahada çalışmalar yapmaktadır.

Güzelyurt adlı bir sınır kasabasında belediye başkanı Aslan Bulut (Ünal Silver) ve ailesi, kendi kurdukları bu düzende yaşarken bir gün kasabaya gelen doktorun olayların içine dahil olmasıyla, var olan düzende değişmeler gerçekleşir.

Eleştiriler

Dizinin ilk bölümü ardında yapılan eleştirlerden biri programın Asmalı Konak ile Sıla dizisini andırdığı yönündeydi.[6] Bazı sahneleri gerçeklikten uzak bulduğunu yazan Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ'un aksine Taraf gazetesinin Telesiyej yazarı, dizinin kendi içinde işaretler taşıdığını (örneğin Narin'in ahırda leğen içinde yıkanmasını Aytuğ, teatral bir hâl olarak algılarken; Taraf yazarı bunun bir pasif karşı koyma işareti olabileceğini yazdı.) ve bu işaretlerin düz okunmaması gerektiği yönünde görüşünü belirtti.[7] Takvim gazetesi yazarı, dizinin senaryo ve teknik yönünden daha önceki benzerlerinden ayrılacağı hissini uyandırdığını; fakat devam bölümünde hikâyenin etkileyiciliğine rağmen repliklerin kuvvetsiz olmasının, bütün büyüyü bozduğunu belirtti.[8]

Dizide köydeki tarihi Mor Lo`ozor Manastırı'nın bir ahır olarak gösterilmesi ve burada cinsel içerikli sahneler çekilmesine tepki gösterildi. Sami Mıhellemi Dinler Arası Diyalog Derneği başkanı Mehmet Ali Aslan, bu sahnelerin manastırda çekilmesine karş çıktı. Sorumlular hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.[9] Ellerinde taşıdıkları dövizlerle olayı protesto eden grup, dizinin çekimi için manastırın duvarlarının tahrip edildiğini, kapısının yerinden söküldüğünü, manastıra at sokulduğu için manastırın pislendiğini iddia etti.[10]

Dizideki sevişme sahnelerinden dolayı, RTÜK tarafından müstehcen bulundu. Bu sahnenin, erken saatte yayınlanarak, "Çocuk ve gençlerin, zihinsel ve ahlaki gelişimini zedelediği" gerekçesiyle kanala uyarı cezası verildi.[11]

2. sezonda Milliyet'ten Sina Koloğlu, dizinin zaman zaman "töre, kadının ezilmişiği" vs. simgeleri kullansa da bildik temaları reyting uğruna vermek zorunda kaldığını belirtti.[12] Koloğlu, ayrıca diziyi en az üç dört bölüm götürecek malzemenin bir bölümde tüketildiğini ve bu sene sona erebileceğini aynı yazısında dile getirdi.

Uluslararası Yayın

Ülke Kanal İlk gösterim Gösterim adı
Türkiye Kanal D 23 Şubat 2009 Bir Bulut Olsam
 Kuzey Kıbrıs
Birleşik Arap Emirlikleri OSN

MBC

2011

2013

Suudi Arabistan
Mısır
Bahreyn
Arap Dünyası
Hırvatistan Nova TV 2013 Da sam oblak
Kazakistan NTK 2013 Eylül-Ekim Bır bult bolsam

Kaynakça

 1. "Meral Okay hem yazdı hem oynadı". Star. Erişim tarihi: 1 Mart 2009.
 2. "Bir Bulut Olsam". Milliyet. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2009.
 3. Melisa Sözen. "Doğu'nun insanı bana çok samimi geliyor". Zaman. Erişim tarihi: 2 Mart 2009.
 4. "'Narin' bir çocuk kadın". Star. Erişim tarihi: 2 Mart 2009.
 5. "Keşke Brad Pitt'e benzetilsem!". Sabah. Erişim tarihi: 3 Nisan 2009.
 6. Yüksel Aytuğ. "Biraz Asmalı biraz Sıla". Sabah. Erişim tarihi: 2 Mart 2009.
 7. Telesiyej. "Düz okuma müptelası eleştiri erki ve Bir Bulut Olsam…". Taraf. Erişim tarihi: 2 Mart 2009.
 8. Nilgün K. Tahmaz. "2. bölüm duvara tosladı". Takvim. Erişim tarihi: 5 Mart 2009.
 9. "Manastırdaki cinsel içerikli çekime tepki". Sabah. Erişim tarihi: 10 Mart 2009.
 10. "Dizi çekimi Midyat'ı karıştırdı". Evrensel. Erişim tarihi: 3 Nisan 2009.
 11. "RTÜK'ten yine 'ateşli seviştiler' cezası". Radikal. 2 Eylül 2009. 5 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2009.
 12. Koloğlu, Sina (3 Eylül 2009). "Bulut olmak". Milliyet. 25 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2009.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.