Balun

Balun elektrik ve elektronikte birbirine bağlı devrelerin giriş ve çıkışlarını birbirine uydurmak amacıyla kullanılan basit düzeneklere verilen addır.[1] Balun kelimesi İngilizce’de balanced (dengeli) ve unbalanced (dengesiz) kelimelerinin ilk hecelerinden üretilmiştir. Adından da anlaşıldığı gibi balunların ana amacı dengesiz çıkış ve dengeli girişi veya dengeli çıkış ve dengesiz girişi birbirine uydurmak ve bu suretle yansımaları önleyerek verimi artırmaktır. Buna en iyi örnek koaksiyel kablo ile beslenen dipol antendir. Koaksiyel kablo dengesiz buna karşılık merkezden beslenen dipol anten dengelidir.

Balunlar ayrıca farklı empedanslara sahip devreleri birbirine uydurmak amacıyla da kullanılır. Şayet empedansı farklı iki dengesiz devre birbirine bağlanacaksa kullanılan baluna unun, iki dengeli devre birbirine bağlanacaksa balbal da denilir.

Galeri

Bazı balun tiplerinin şamatik gösterimi

Kaynakça

  1. "Antenna Theory (İngilizce)". 27 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.