Apple Haberler

Apple Haberler Apple iOS 9 sistemiyle birlikte gelen bir mobil uygulama ve RSS okuyucudur.[1] Apple Kioskun yerini aldı. Kullanıcılar The New York Times, teknoloji veya politika gibi yayıncılara, seçtikleri web sitelerine ve konulara dayanarak, onunla birlikte haber makalelerini okuyabilir. Uygulama Apple'ın WWDC 2015 etkinliğinde duyuruldu.[2] 16 Eylül 2015'te iPhone, iPod Touch ve iPad için iOS 9'un yanında yayınlandı. WWDC 2016'daki açılış konuşması sırasında, iOS 10 güncellemesiyle Haber uygulamasının yeni bir simgeye tabi olacağı, uygulamanın yeniden tasarımı ve konularla organize edilen iyileştirilmiş bir "Senin için" bölümü ortaya çıktı.[3] Ayrıca, bazı haber kaynakları ve yayıncılar için abonelik desteği olacakdır. Ayrıca haber bildirilerini kırmak için bir opt-in sistemi ve en yeni haberlerde e-posta da bulundu.[4]

Apple Haberler
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 16 Eylül 2015) (2015-09-16)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi iOS
Platform iPhone, iPad ve iPod Touch
Tür RSS okuyucu
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi apple.com/news/

Uygulama, sendikasyon feed'leri (Atom ve RSS) veya haber yayıncılarının JSON Apple News Format'ı tanımlayıcısı aracılığıyla haber hikâyelerini çekerek çalışır.[5] Herhangi bir haber yayıncısı içeriğini Apple News'e eklenmek üzere gönderebilir; herhangi bir kullanıcı Safari web tarayıcısından herhangi bir feed ekleyebilir. Hikâyeler, uygulamada bir web tarayıcısında olduğu gibi görüntülenir.

Apple Haberler uygulamasında haberlerin görünümü

IOS 9 ile dağıtılan Apple News sürümünde, uygulama içinden kaynaklanan trafiği diğer uygulamalardan kaynaklanan trafikten ayırmak zordu. IOS 10'da tanıtılan Apple News sürüm 2, kendi "User-Agent" dizesini kullanarak, Apple News'in web analitiği çözümlerini kullanarak kendisini tanımlamaya başladı.[6] Trafik analizi, daha önce yalnızca ödeme yapan yayıncı iş ortakları için iAdlar aracılığıyla kullanılabilir.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.