CarPlay

CarPlay (veya Apple Auto) bir araba radyosu sağlayan bir Apple standardı veya bir iPhone için bir görüntüleyici ve denetleyici olan gösterge ünitesidir. En azından iOS 7.1 ile iPhone 5-den sonra tüm iPhone'larda kullanılabilir.[1][2] Dünya çapında araç üreticilerinin çoğu zamanla kendi eğlence sistemlerine CarPlay-in dahil olacağını söyledi. CarPlay ayrıca satış sonrası araç ses donanımı ile en araçlara entegre edilebilir. Apple'ın web sitesine göre, tüm büyük araç üreticilerinin CarPlay ile ortaklıkları vardır.

CarPlay
Geliştirici(ler) Apple
İlk yayınlanma 2014) (2014)
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi iOS
Platform iPhone 5 ve sonrası
Erişilebilirlik İngilizce
Tür Telematik
Lisans Sahipli yazılım ticari yazılım
Resmî sitesi apple.com/ios/carplay/

Yazılım

CarPlay kablosuz şekilde Telefon, Müzik, Apple Haritalar, iMessage, iBooks ve Podcasts gibi Apple uygulamalarına yanı sıra, iHeartRadio, At Bat, Spotify, CBS Radio, Rdio, Overcast, Audiobooks.com, ve Audible gibi üçüncü parti uygulamalara erişim sağlar.[3] Geliştiriciler CarPlay özellikli uygulamaları geliştirmeği hak kazanmak için Apple-ye başvurmaları gerekmektedir.

Üreticiler

Apple ile ortaklık yapan Araç üreticileri:[4]

(CarPlay ile yayımlanan modelleri ile ˣ Markalar.)

Aftermarket araç eğlence üreticileri şunlardır:

Apple şirketi gelecek yıllarda Carplay sistemi ile çalışan "Titan" kod adlı şöförsüz "Apple elektrik araba projesi"ni (iCar) çalıştırmayı planlıyor.

CarPlay arabada

Öncel

CarPlay kavramı (ve daha sonra Android Auto) "iPod Out" adlı az bilinen (ve kullanılan) Apple iOS 4 özelliğinde dayalıdır, BMW Group Teknoloji Ofisi ile Apple Inc arasında Palo Alto, Kaliforniyada ortak bir gelişmenin sonucudur. Keşif şirketin birkaç yıllık bir sonucudur, iPod Out destekli iOS cihazından araçı analog video ve ses gibi gerekli altyapı ile etkinleyir, böyle bir aracın infotainment sisteminden düğmeye bastığında ve düğme rotasyon yaparak, aracda yerleşik ekranda kullanıcı arayüzü gösterir. iOS özelliği ilk olarak 2010 yılında WWDC sırasında ilan edildi ve 2011 yılından başlayarak BMW Group araçlarda uygulanan bir altyapı olarak sevk edilir. BMW ve Mini seçeneği, "PlugIn" olarak adlandırılan ve ilk çapraz-OEM platformlarına yol açtı.

Gelişme

Gelişimi sırasında onun kod adı Stark oldu. Eddy Cue ise 2013 WWDC-de Car iOS olarak açıklandı. Ocak 2014'te Apple'ın donanım odaklı kurum kültürü serbest yol açtığı bildirildi. CarPlay 2014 Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı'da Ferrari, Mercedes-Benz ve Volvo gibi mevcut markalaşma ile başlatıltı.[6] WWDC 2016-da CarPlay-in Siri ve Apple Haritalar-ın imkânlarından faydalanabileceği ilan edildi.[7]

Benimseme

Haziran 2013'te BMW başlangıçta uygulamaya olmazı açıkladı, ancak daha sonra bu politikayı değiştirdi. Kasım 2013'te, "Siri Eyes Free" modu bazı Honda Accord ve Acura RDX ve ILX modellerine ABD'de bir satıcı yüklenmiş aksesuar olarak sunuldu. Aralık ayında, Honda ABD ve Kanadada bazı Civic ve Fit modellerinde, yeni HondaLink hizmetler sunan, ek entegrasyon sundu. Eylül 2014, Ferrari FF CarPlay tam sürümü ile ilk otomobil oldu. Kasım 2014, Hyundai Sonata sedanın 2015 yılının ilk çeyreği sonunda CarPlay ile satışa sunulacağı açıklandı. Aralık 2015 Volvo XC90 2016 yılında CarPlay ile uygulandı. Ocak 2016, Apple CarPlay destekleyen araba modellerinin ayrıntılı bir listesini yayınladı.[8]

Rekabet

Open Automotive Alliance-nin Android Auto sistemi Android cihazlar için kullanılan benzer bir uygulamasıdır. Diğer rakip MirrorLink şu anda Sony, Samsung, HTC telefonları ile Honda, Volkswagen, SEAT, Buick, Skoda, Mercedes-Benz, Citroën ve Smart araçlarında uygulanan araç akıllı telefon bağlantısı için bir standarttır. Ancak bazı araç üreticileri, akıllı telefonlar ile araç eşitleme için kendi sistemlerine sahip: BMW Assist, Hyundai Blue Link, iLane, MyFord Touch, Ford Sync, OnStar ve Toyota Entune. General Motors araç yazılım sistemleri ile etkileşim uygulamaların geliştirilmesini sağlayan bir API yayımladı.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.
  2. "Arşivlenmiş kopya". 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.
  3. "Arşivlenmiş kopya". 19 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.
  4. http://www.teknoaktuel.com/carplay-destekleyen-otomobiller.html%5Bölü/kırık+bağlantı%5D
  5. "Arşivlenmiş kopya". 22 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.
  6. "Arşivlenmiş kopya". 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.
  7. "Arşivlenmiş kopya". 15 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.
  8. "Arşivlenmiş kopya". 21 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Temmuz 2016.

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.