Alsu

Alsu Ralif kızı Abramova (Tatar: Alsu Rälif qızı Abramova, Kiril: Алсу́ Рали́фовна Абра́мова; 27 Haziran 1983, Bugulma), Tatar asıllı Rus şarkıcı.

Alsu
Genel bilgiler
Doğum adı Alsu Ralif kızı Safina
Doğum 27 Haziran 1983 (1983-06-27)
Bugulma, SSCB
Tarzlar Pop müzik
Meslekler Şarkıcı, Oyuncu
Çalgılar Piyano
Etkin yıllar 1998-günümüz
Müzik şirketi Universal Music
İlişkili hareketler Enrique Iglesias, Bon Jovi, Nelly, Carl Sturken and Evan Rogers, Stargate, Morten Schjolin, Kara DioGuardi, Jörgen Elofsson, Christina Milian, Mark Hill, Rhett Lawrence, Les Paul, Al Bano
Resmî site www.alsou.ru
Çocukları Safina (d. 2006)
Mikella (d. 2008)

Yaşam öyküsü

Bugulma şehrinde dünyaya geldi. Babası Ralif Safin zengin bir çiftçidir. Annesi Raziye Safina bir mimardır. Renard ve Marat adında iki erkek kardeşi vardır. Ünlü tenisçi Marat Safin Alsu'nun kuzenidir. Adının anlamı pembe (Alsı-Kırmızımsı)dir. 10 yaşında iken ailesi ile Sibirya'da kaldığı dönemde piyano çalmasını öğrendi. Daha sonra Moskova'da müzik okuluna devam etti.
Daha sonraki yıllarda İngiltere ve New York'ta özel okullarda mimarlık dersleri alan Alsu, Londra'da yaşamaktadır. 2000 yılında ülkesini Eurovision'da Solo adlı şarkıyla temsil etmiş ve ikinci olmuştur.[1] 2009 yılında Rusya'da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması finalinde sunuculuk yapmıştır.[2]

Kaynakça

  1. "Russia 2000" (İngilizce). eurovision.tv. 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2013.
  2. "The hosts" (İngilizce). eurovision.tv. 15 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2013.

Dış bağlantılar

Önce gelen:
Željko Joksimović & Jovana Janković
Eurovision Şarkı Yarışması sunucuları
2009 (İvan Urgant ile)
Sonra gelen:
Nadia Hasnaoui, Haddy Jatou N'jie & Erik Solbakken
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.