Şarköy Çıkarması

Şarköy Çıkarması (Bulgarca: Битка при Шаркьой), Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasındaki Birinci Balkan Savaşı sırasında 8-10 Şubat 1913 tarihlerinde gerçekleşen harekât ve muharebe.

Şarköy Çıkarması
Birinci Balkan Savaşı
Tarih8-10 Şubat 1913
Bölge
Sonuç Bulgar zaferi
Taraflar
Bulgaristan Krallığı Osmanlı Devleti
Komutanlar ve liderler
Gen. Stiliyan Kovachev Binbaşı Enver bey
Güçler
Bilinmiyor 15,000
Kayıplar
Hafif 1,000 ölü ve yaralı,
450 esir,
2 gemi battı

Türk ordusu, Kırklareli ve Lüleburgaz muharabelerinde aldığı zaferlerden sonra Çatalca mevzilerine kadar ileri harekâtını sürdüren Bulgar ordusunu arkadan sarmak ve keza Bulgar ordusu tarafından kuşatılmakta olan Edirne'yi kurtarmak amacıyla Şarköy ve Bolayır bölgesine karşı bir çıkarma yaptı. O dönem binbaşı rütbesinde bulunan Enver Paşa tarafından tasarlanan harekât eksikliklerine rağmen başarıyla tamamlansa da, taarruz başarılı olamadı ve Türk ordusu gerek Şarköy'de gerek Bolayır'da Bulgar ordusu tarafından püskürtüldü.

Bu başarısızlıktan sonra Edirne'ye yardım etme olanağı kalmadığı gibi, İstanbul'un da Bulgaristan'ın eline geçip geçmeyeceği Çatalca'daki direnişin başarısına kaldı.

Kaynakça

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.