Çubuklu, Beykoz

Çubuklu, İstanbul'un Anadolu yakasında, Beykoz ilçesinde bir boğaz köyü.

Çubuklu Mahallesi
Ülke  Türkiye
İl İstanbul
İlçe Beykoz
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2014)
  Toplam 21,571
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 216
İl plaka kodu 34
Posta kodu 34805
Resmî site

Kentin genişlemesi ile birlikte Çubuklu, günümüzde Beykoz ilçesine bağlı bir "mahalle" statüsünüdedir. Kuzeyinde Paşabahçe, güneyinde ise Kanlıca semtleri yer alır.

Tarihi

Bizans döneminde köyün adı "Eirenaion" ("huzur") idi.[1]

"Çubuklu" isminin nereden geldiği konusunda farklı rivayetler olsa da, buraya ayrı bir ün kattığı bellidir. Burada yapılan çubuk lülelerinden ya da II. Bayezid'in oğlu Yavuz Sultan Selim'e söylediği "Kızılcık çubuğu" menkıbesinden olsa gerek buraya "Çubuklu" adı verildiği rivâyet edilmektedir.

Osmanlı padişahları, bu bölgeyi av yeri olarak kullanmışlar. Eremya Çelebi, bu yöre hakkında şu bilgiyi veriyor: "Çubuklu, padişah bahçesidir. Buranın meyve ve sebze yetiştirilen bostanlarına, bostancılar nezâret eder."

Çubuklu semtinin yüksek yerlerinden olan Çubuklu korusu, bir zamanlar 150 dönüm genişliğinde İstanbul'un sevilen mesîre yerlerinden biriydi. Bu bahçelerin ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'ndeki "mevâcib defterleri'nde "Bağçe-i Çubuklu" olarak anılması, III. Murat'tan sonraki bir tarihte de varlığını göstermektedir.

Baharda, bülbülleriyle ün yapan Çubuklu, III. Ahmet zamanında imâr edilmiş. Nevşehirli Damat İbrahim Paşa, buraya büyükçe bir havuz ve güzel bir çeşme yaptırmış ve çevresine çınar ağaçları diktirmiş. III. Ahmet döneminde "Feyzabad" adını almış ve "hasbahçe" olmuş. 18'inci yüzyılın ortalarında "hasbahçe" olmaktan çıkmış ve bir köy olmuş.

Hıdiv Kasrı

Çubuklu'nun sırtlarında, semtin alâmet-i fârikası, Mısır'ın son bağımsız hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılmış olan Hıdiv Kasrı bulunur. Halil Ethem Bey Yalısı, semtteki önemli bir diğer yapıdır.

  1. The Companion Guide to Istanbul and Around the Marmara - John Freely
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.