Anadolukavağı, Beykoz

Anadolu Kavağı, İstanbul'un Beykoz ilçesinde İstanbul Boğazı kuzey kıyısında bir mahalledir. Turistik bir balıkçı kasabası olmasıyla öne çıkmaktadır.

Anadolukavağı
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beykoz
Nüfus
 (2014)
  Toplam 2,338
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34825
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Turizm

Mahallenin tepesinde, Marmara Denizi ile Karadeniz'in bağlantı noktasına hakim bir noktada konumlanan, Doğu Roma döneminden kalma Yoros Kalesi, mahallenin turiziminin ana dayanağıdır. Bir diğer turistik öğe de mahallenin balıkçı restoranları ve waffle gibi atıştırmalik satan büfelerdır. Bunlar sayesinde yaz aylarında mahalle nüfusunun 4-5 katı turist çekebilmektedir.

Ulaşım

Beykoz Ortaçeşme'dan karayoluyla ulaşabiliyor ve Kavacık'tan kalkan, Kanlıca-Çubuklu-Paşabahçe-Beykoz güzergahından Anadolu Kavağı'na gelen 15A otobüsleri ile gelinebilir. Sarıyer'den Şehir Hatları motorlarıyla gelinebilir. Bunun dışında mahallenin turistik öneminden dolayı 15 Eylül - 15 Nisan arası her gün bir defa, 15 Nisan - 15 Eylül arası hafta içi iki defa, yaz sezonunda hafta sonları günde üç defa olmak üzere Eminönü'nden kalkan Özel Gezi vapur seferleri de düzenlenmektedir. Ayrıca yaz sezonu boyunca, cumartesi günleri Bostancı' dan kalkan, Mehtap Gezisi adı verilen, akşam 20:00 'de Anadolu Kavağı'na gelip, 22:00'de geri dönen, canlı müzikli bir sefer yapılmaktadır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.