Gümüşsuyu, Beykoz

Gümüşsuyu, İstanbul'da Boğaziçi'nin Anadolu yakasında, Yeniköy ile karşı karşıya, Beykoz ilçesine bağlı bir mahalledir. Kuzeyinde Beykoz Merkez, güneyinde ise İncirköy mahalleleri bulunur.

Gümüşsuyu
Ülke Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beykoz
Nüfus
 (2014)
  Toplam 14,788
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
Posta kodu
34820
Alan kodu 216
Plaka kodu 34

Mahallede kendi isminden çok Sultaniye adı hem tarihi hem de kullanım olarak daha belirgindir. İlçenin siyasi merkez mahallesi olmasının yanında en kalabalık mahallelerinden biridir. Gümüşsuyu'nun en güzel yanı ise tüm sahili boyunca parkların bulunması ve insanların Boğaziçi'ni seyretmek için yalılar arası boşluktan yararlanma zorunluluğunda olmamasıdır.

Gümüşsuyu'nda Beykoz Belediye Başkanlığı, Beykoz Kaymakamlığı ve dizi-filmlerde çok rastlanan Beykoz Adliyesi bulunur. Beykoz ilçesi'nde Kanlıca ile birlikte dizi setlerinin sürekli uğrak yeridir. Beykoz Korusu'na çok yakındır. Ayrıca Sultaniye Parkı, Atatürk Çamlığı, Karlıtepe, Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Meslek Lisesi ile R.Ş. Köktürk Spor Salonu, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi-Nikâh Salonu ve Paşabahçe Stadı da Gümüşsuyu'ndadır.

Gümüşsuyu sahiline bir marina yapımı, Boğaziçi'nin en güzel seyir noktalarından ve en yüksek tepesi olan Karlıtepe mevkii ile Sultaniye Parkı arasına teleferik inşası planlanmakta, ve bu durum da mahallenin gelişimi için büyük önem arz etmektedir.

Kaynakça

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.