Paşabahçe

Paşabahçe, Atatürk'ün Türkiye'de cam sanayiini kurma ve geliştirme talimatları doğrultusunda 1935 yılında Paşabahçe'de kurulan Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Sosyetesi'nin bugünkü adıyla Şişecam Topluluğu'nun en bilinen markası. Adını kurulduğu semtten almaktadır.

Paşabahçe
Kuruluş 1935
Genel merkezi ,
Türkiye
Ürün Cam
Sahibi Şişecam Topluluğu
Website Paşabahçe

İlk yıllarda el üretimi yöntemiyle soda camı ev eşyası üretimine başladı. 1955 yılında bugünkü otomatik üretim teknolojisinin ilk aşaması olarak kabul edilen makine üretimi, 1974 yılında ise ısıya dayanıklı cam ev eşyası üretimi gerçekleştirmiştir. Türkiye'de soda camı, kristal cam ve ısıya dayanıklı otomatik cam ev eşyasında Kırklareli, Mersin ve Eskişehir'deki fabrikaları, soda camı ve kristal el üretimi ürünlerde Denizli fabrikasında üretim tesisleri bulunmaktadır.

İlk ihracatını, 1960 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne yaparak gerçekleştiren Paşabahçe, 2003 yılında Rusya'da bulunan cam ev eşyası fabrikası Posuda Ltd.'i satın alarak uluslararası alanda üretici konuma geldi. 2004 yılı ortasında ise Bulgaristan’da komple yeni bir cam ev eşyası fabrikası kurmak üzere Trakya Glass Bulgaria-EAD ile üretim faaliyetlerine başladı.

2012 yılı itibarı ile Paşabahçe, sektörde dünyada 3. büyük, Avrupa’da 2. büyük kuruluş konumunda bulunmaktadır.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.