Yakıt gazı

Yakıt gazı, normal koşullar altında gaz halinde olan birkaç yakıttan herhangi biridir. Birçok yakıt gazı hidrokarbonlardan (metan, biyogaz veya propan gibi), hidrojen, karbonmonoksit veya bunların karışımlarından oluşur. Bu tür gazlar, borulardan menşe noktasından doğrudan tüketim yerine kolayca iletilebilen ve dağıtılabilen potansiyel ısı enerjisi veya ışık enerjisi kaynaklarıdır.

Yakıt gazı, sıvı yakıtlarla ve katı yakıtlarla kontrast oluştursa da, bazı yakıt gazları depolama veya nakliye için sıvılaştırılır. Gaz halindeki yapıları, katı yakıt taşımanın zorluğundan ve sıvı yakıtların doğasında olan dökülme tehlikelerine sahip olmama avantajları olmakla birlikte, aynı zamanda sınırlamaya da sahiptir. Bir yakıt gazının tespit edilememesi ve belirli alanlarda toplanması gaz patlaması riskine yol açabilir. Bu nedenle, yakıt gazlarının çoğuna farklı bir koku ile algılanabilmeleri için koku vericiler eklenir.

Mevcut kullanımda en yaygın yakıt gazı türü doğalgazdır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.