Kompresör istasyonu

Kompresör istasyonu, doğalgazın bir konumdan diğerine taşıma sürecine yardımcı olan bir tesistir. Doğalgaz, bir gaz boru hattı üzerinden taşınırken, 40 ila 100 mil aralıklarla sürekli olarak basınçlandırılmalıdır.[1] Oturma arasine ve çevredeki gaz kuyularının sayısına bağlıdır. Sık yükseklik değişiklikleri ve daha fazla sayıdaki gaz kuyusu, daha fazla kompresör istasyonu gerektirir.[2]

KamAZ-63501 şasisi üzerinde, Ufa Kompresör Fabrikası tarafından üretilen mobil kompresör istasyonu.

Kompresör istasyonlarındaki gaz, normalde özel türbinler, makinalar ve motorlar tarafından basınçlandırılır.

Pompa istasyonu olarak da adlandırılan kompresör istasyonu, eyaletler arası doğal gaz boru hattına güç sağlayan "motor" dur. Adından da anlaşılacağı gibi, kompresör istasyonu doğal gazı sıkıştırır (basıncını arttırır), böylece gazı boru hattı boyunca hareket ettirmek için enerji sağlar.[3]

Boru hattı şirketleri, bir boru hattı güzergâhı boyunca kompresör istasyonları kurarlar. İstasyonun boyutu ve kompresör (pompa) sayısı, borunun çapına ve taşınacak gaz hacmine bağlı olarak değişir. Bununla birlikte, bir istasyonun temel bileşenleri benzerdir.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "Archived copy". 5 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2008.
  2. Kurz, Rainer; Lubomirsky, Matt; Brun, Klaus (13 Ağustos 2018). "Gas Compressor Station Economic Optimization". International Journal of Rotating Machinery. Cilt 2012. ss. 1-9. doi:10.1155/2012/715017.
  3. "INGAA Website - Compressor Stations". www.ingaa.org. 25 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Aralık 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.