Yüksek Sadakat

İlk olarak 1997 yılında Filinta adıyla kurulan grup, 2004 yılında ise Yüksek Sadakat olarak ismini değiştirdi.[1] Grubun temelleri şarkı yazarı ve bas gitarist Kutlu Özmakinacı tarafından atıldı.

Yüksek Sadakat
2018 yazında verdiği konserlerinden.
Genel bilgiler
Başladığı yer  Türkiye
Tarzlar rock
Etkin yıllar 2005-günümüz
Müzik şirketi DMC
Resmî site yukseksadakat.com
Üyeler Kenan Vural (vokal)
Kutlu Özmakinacı (bas gitar, elektro gitar)
Serkan Özgen (elektro gitar, akustik gitar, mızıka)
Uğur Onatkut (klavye, piyano, org)
Sefa Deniz Alemdar (bateri)
Eski üyeler Cemil Demirbakan (vokal)
Alpay Şalt (bateri)
Selçuk Sami Cingi (vokal, gitar)
Grubun kullandığı logo

Yüksek Sadakat, Türk rock grubudur.

Grubun ilk vokalisti Cemil Demirbakan oldu. Fakat ilk albümün ardından Cemil Demirbakan'ın gruptan ayrılmasıyla vokalist olarak yerine Kenan Vural geçti. Grubun 2. ve 3. albümünün ardından grup, Eylül 2012'de Kenan Vural'la da yollarını ayırdı.

Daha sonra Selçuk Sami Cingi ile anlaşan grup onunla da Amerika'ya yerleşmesi sebebiyle Eylül 2016'da yollarını ayırmış, yerine de grubun eski solistlerinden Kenan Vural gruba dahil olmuştur.

2017 yılında çıkarılması planlanmış olan ve grubun eski üyeleri Alpay Şalt, Cemil Demirbakan ve Selçuk Sami Cingi gibi sanatçıların da eşlik edeceği akustik albüm, şu an için öngörülemeyen bir tarihe ötelenmiştir.

2020 yılında çıkarılması planlanan yeni albümün çalışmaları Aralık 2020 itibarıyla başlamış, 2021 yılı içinde dinleyicisi ile buluşturulacaktır.

Son kadro olarak, vokalde Kenan Vural, gitarda Serkan Özgen, bas gitarda Kutlu Özmakinacı, tuşlu çalgılarda Uğur Onatkut ve davulda Sefa Deniz Alemdar bulunmaktadır.

Filinta

Yüksek Sadakat'ın ilk hali olarak değerlendirilebilecek Filinta'da yine grubun geçmişteki üyeleri yer almaktadır. 1997 yılında kurulmuş olan bu grubun şarkılarına ulaşmak mümkün değildir. Grubun bass gitaristi Kutlu Özmakinacı, Filinta dönemine dair şarkıların bazılarının Yüksek Sadakat çatısı altında yayımlandığını, kalanların ise Yüksek Sadakat'ın müziğinin altında kalan değerler olduğu için gelecekte de yayımlanmayabileceğini açıklamıştır.

Yüksek Sadakat

Grubun kendi adı ile yayımladığı ilk albüm olan Yüksek Sadakat, genel olarak şarkılardaki tasavvufi sözler ve söz sanatları ile dikkat çekmektedir. İlk albümde işlenen temalar genel olarak aşk, özlem ve ruhani meselelerdir. Şarkı sözlerinin tamamı grubun bass gitaristi Kutlu Özmakinacı'ya ait iken şarkıların düzenlenmesi ise grubun ortak çalışmasının bir ürünüdür.

Bu albümde Cemil Demirbakan vokalde, Serkan Özgen elektro gitarda, Sefa Deniz Alemdar davulda, Uğur Onatkut tuşlu çalgılarda, Kutlu Özmakinacı ise bass gitarda yer almaktadır.

Katil & Maktül

2008 yılının Mart ayında, ilk albüm olan Yüksek Sadakat'tan 2 sene sonra yayımlanan Katil & Maktül albümü, yine grupla özdeşleşmiş olan aşk ve tasavvufi konuları rock çatısı altında işlemektedir. Bu albümde Yüksek Sadakat, oryantalist anlayışını her ne kadar devam ettirmiş olsa da ilk albüme göre sesteki değişiklikler çok net bir biçimde duyulmaktadır. Albümde hüzün ve özlem ana temalardır. Bunun yanında tasavvufun izleri de alttan alta ağır bir biçimde göze çarpmaktadır.

Katil & Maktül albümünde kadroda iki önemli değişiklik yaşanmıştır. Öncelikle grubun vokali Cemil Demirbakan gruptan ayrılırken yerine Kenan Vural gruba dahil olmuştur. Kenan Vural, daha önceden MFÖ ile beraber çalışmıştır. Kenan Vural'ın yanı sıra gruba Alpay Şalt da katılmıştır. Şalt, grubun eski davulcusu Sefa Deniz Alemdar'ın gruptan ayrılmasının ardından gruba dahil olmuş ve Kenan Vural gibi sıradaki albümde de yer almıştır.

Şarkı sözlerinin tamamı Kutlu Özmakinacı'ya ait iken şarkıların düzenlenmesi gruba aittir.

Renk Körü

Renk Körü albümü, grubun tarzının evrimleştiğinin en belirgin olduğu albümdür. Renk Körü albümü, gerek işlediği temalar olsun gerek sesleri ve sözleri ile olsun Yüksek Sadakat ve Katil & Maktül'den oldukça farklı bir pozisyona konumlanmaktadır. Özellikle Renk Körü şarkısı ile daha önce pek işlememiş olduğu bir temaya yakınlaşan grup, bu albümde Kutlu Özmakinacı'nın yanı sıra solist Kenan Vural'ın şarkılarına da yer vermiştir. Günaydın, Son Veda gibi şarkılar grubun solisti Kenan Vural'a aittir.

Albümün kadrosu, Katil & Maktül'ün kadrosu ile aynıdır.

IV

Dördüncü albüm olan IV'ün adı, gruba Kenan Vural'ın yerine katılan Selçuk Sami Cingi'nin önerisi üzerine koyulmuştur. Tam anlamıyla kendi tarzında bir albüm ile yeniden dinleyicilerinin karşısına çıkan Yüksek Sadakat, müziğindeki evrimleşmeyi bu albüm ile bir kez daha ortaya koymuştur. Sound, önceki bütün albümlerden çok daha farklı bir noktadadır. Özellikle bu albümde yer alan ancak daha önceden TRT'nin bir dizisinde jenerik olarak kullanılmış olan Sonunda şarkısı, Selçuk Sami Cingi ile beraber yeniden seslendirilmiş ve grubun müziğindeki evrimin izlenebileceği nadide eserlerden biri olmuştur.

Selçuk Sami Cingi'nin yanı sıra grupta davulda da değişiklik olmuştur. Her ne kadar stüdyo kayıtlarında davulda Alpay Şalt yer alsa da, albümün yayımlanmasından kısa bir süre sonra Şalt gruptan ayrılmıştır ve yerine grubun eski davulcusu Sefa Deniz Alemdar dahil olmuştur.

Daha sonralarda, 2016 yılında ise Sami Cingi'nin ayrılmasının ardından Kenan Vural yeniden gruba dönmüştür.

Yeni Albüm

Yüksek Sadakat, 2020 yılında yeni bir albüm çıkarmayı planlamaktaydı. 2020'nin Aralık ayında kayıtlar için stüdyoya giren grup bu albümü 2021 yılında dinleyicilerinin beğenisine sunacaktır.

2011 Eurovision Şarkı Yarışması

31 Aralık 2010'da, grup 2011 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil etmeye hak kazandı. Yarışmaya "Live It Up" (Türkçe: Hayatı yaşa!) adlı şarkıyla katılan grup, 10 Mayıs 2011'de gerçekleşen yarışmanın 1. yarı finalinde elenerek büyük finale çıkamadı. Bununla beraber Türkiye 1994'ten beri ilk kez Eurovision finallerinde yarışamadı.

Eurovision ile adı özleşen ünlü sunucu Bülend Özveren bu durum ile ilgili şu sözleri sarf etti: Grubun yüzüne ''endişelerim var'' dedim. Çünkü yarıştığımız grupta Türkiye'ye hiç oy vermeyen 8 ülke vardı. Oy vermediler, finale çıkamadık.

Bazı müzik otorileri ise Türkiye'nin erken vedasını şu şekilde yorumlamıştır: Yüksek Sadakat'in elenmesinin nedeni şarkısının da şovunun da kötü olması.[2]

Diskografi

Albümleri

 • Ocak 2006 Yüksek Sadakat
 1. İhtimaller Denizi
 2. Pervane
 3. Kafile
 4. Döneceksin Diye Söz Ver
 5. Denizaltı
 6. Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer
 7. Aklımın İplerini Saldım
 8. Hüzün
 9. Yine De
 10. İkarus
 1. Aşk Durdukça
 2. Ben Seni Arayamam
 3. Hiçbir Şey Yerini Tutamaz
 4. Haydi Gel İçelim
 5. Babamın Evinde
 6. Savaşçının Yolu
 7. Kara Göründü
 8. Yavaş
 9. Katil & Maktûl
 10. İçimde Yağmur
 • Live It Up (2011)
 • 23 Aralık 2011 Renk Körü
 1. Onlar Bizi Dinlerler
 2. Küçük Kral
 3. Sana Aşık Yalnız Ben
 4. Günaydın
 5. Sen Kanma Yarınlara
 6. Son Veda
 7. En Büyük Aşk
 8. Parti Çocuğu
 9. Aşk Herkese Lazım
 10. Otel
 11. Renk Körü
 • Seninle (2013)
 • 5 Mayıs 2014 IV
 1. Tünel
 2. Fener
 3. Aşk Toprağı
 4. Ucuz Roman
 5. Bir
 6. Seninle (Kırmızı)
 7. Beni Bırakma
 8. Sanki
 9. Sonunda
 10. Yürüyorum
 11. Seninle (Mavi)
 • 2020 Yılında yeni bir albüm yayımlanacaktır.

Teklileri

 1. Live It Up Orijinal Versiyon
 2. Live It Up Rueben De Lautour Remix (Radio Edit)
 3. Live It Up Rueben De Lautour Remix (Extended Mix)
 4. Live It Up West Coast Mix
 5. Live It Up Karaoke Versiyon
 • 2013 Fener
 • 2014 Seninle
 1. Seninle Kırmızı Versiyon
 2. Seninle Mavi Versiyon
 • Yunus
 • Ceviz Ağacı
 • Beklediğim Ne Varsa Sensin

Video klipleri

 • Belki Üstümüzden Bir Kuş Geçer
 • Kafile
 • Aklımın İplerini Saldım
 • Ben Seni Arayamam
 • Aşk Durdukça
 • Haydi Gel İçelim
 • Kadınım
 • Katil & Maktûl
 • Live It Up
 • Sana Aşık Yalnız Ben
 • Onlar Bizi Dinlerler
 • Fener
 • Seninle
 • Aşk Toprağı
 • Beni Bırakma
 • Yunus
 • Beklediğim Ne Varsa Sensin

Kaynakça

Dış bağlantılar

Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye

Önce gelen:
MaNga
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye
2011
Sonra gelen:
Can Bonomo
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.