XUL

XUL, (zuul okunur), bir XML kullanıcı arayüzü tanımlama dilidir ve İngilizce XML User Interface Language ifadesinin kısaltmasıdır. Mozilla projesi bünyesinde geliştirilmiştir. Firefox web tarayıcısı, Thunderbird e-posta istemcisi gibi uygulamalarının arayüzlerinin tanımlanmasında kullanılmıştır.

XUL ismi Hayalet avcıları (Ghostbusters) filminde ismi geçen Zuul ismindeki bir Sümer tanrısından alınmıştır. Filmde Dana Barrett'i (Sigourney Weaver) ele geçiren varlık tarafından söylenen There is no Dana, only Zool ifadesi normalde veriyi ifade eden XML'in artık bir arayüzü tanımlamakta kullanılması farklılığını vurgulayan There is no Data, only XUL sloganına dönüşmüş ve tüm XUL dokümanlarının isim uzayı URI'si http://www.mozilla.org/keymaster/gatekeeper/there.is.only.xul 28 Eylül 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. olarak verilmiştir. Bu sayfaya Firefox gibi XUL yeteneği olan bir tarayıcı tarafından gidilirse bahsi geçen slogan görülebilir.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.