Firefox Sync

Firefox Sync (eski adıyla Mozilla Weave), Mozilla Firefox İnternet tarayıcısının eşleştirme özelliğidir. Önceleri tarayıcıdan bağımsız bir eklenti olarak sunulmaya başlanmış olup Firefox 4.0 ve sonrası sürümlerde Firefox'a gömülü bir özelik olarak gelmektedir. Kullanıcıların yer imlerini, tarayıcı geçmişini, tarayıcı ayarlarını, şifreleri, otomatik doldurulan formları ve en son açılmış 25 sekmeyi, birden fazla bilgisayarda ya da telefonda senkronize etmeye olanak tanır. Firefox Sync, verileri şifreleyerek, kullanıcı bilgisinin dışarıya çıkmasını engeller.

Firefox Sync
Geliştirici(ler) Mozilla
İlk yayınlanma 21 Aralık 2007
Geliştirme durumu Aktif
İşletim sistemi Çapraz-platform
Tür Tarayıcı eşleştirici
Lisans MPL/GPL/LGPL
Resmî sitesi www.firefox.com/sync
Kod deposu

Firefox Sync, ayrıca şirket veya kuruluşlar için kendi sunucularını kurma imkânı tanımıştır. Eğer kendi sunucunuzu kurarsanız veriler Mozilla sunucularına değil kurulan sunuculara aktarılacaktır. Senkronizasyon sunucusunun adı "Weave Server" dır ve Ocak 2010'da piyasaya sürülmüştür. Ancak senkrone edilen bilgi ev veya aile-arkadaş arasında ise "Weave Minimal Server" tercih edilebilir.

Firefox Home

Firefox Home (diğer adıyla Firefox "Evim"), iPhone ve iPod Touch için yazılmış, Firefox Sync tabanlı bir programdır. Kullanıcılarına, tarayıcı geçmişine, sık kullanılanlara ve en son açılan sekmelere ulaşmalarına izin verir. Bu program bir tarayıcı değil, yukarıda belirtilen özellikleri Webkit Web görüntüleyicisinde ya da Safari'de başlatan bir programdır.

Kaynakça

    Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.