Reich

Reich (Almanca telaffuz: [ˈʁaɪç]  ( dinle)) sözlük anlamı imparatorluk, krallık, devlet ve zenginlik olan[1]; tarihte ise Almanların kurduğu devletleri ifade eden Almanca kelime. Tarihte üç Reich dönemi vardır.

Birinci Reich

 • Resmî İsmi: Kutsal Roma İmparatorluğu (Heiliges Römisches Reich), Alman Milletinin Kutsal İmparatorluğu (1512 kararnamesi; Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation)
 • Varolduğu Tarih: 962 – 1806
 • Başkent: Roma (962-1448), Viyana (1448-1806)

962 yılında kurulup 1806 yılında yıkılan ve Batı Roma İmparatorluğu'nun mirasını devraldığı söylenen Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu olarak kabul edilir.

İkinci Reich

 • Resmî İsmi: Alman İmparatorluğu (Deutsches Reich)
 • Varolduğu Tarih: 1871 – 1918
 • Başkent: Berlin
 • Kurucusu: Otto von Bismarck

Otto von Bismarck'ın 1871′de Alman şansölyesi olması ile başlayan ve II. Wilhelm'in I. Dünya Savaşı'ndaki yenilgisiyle sonlanan, Prusya önderliğindeki Alman İmparatorluğu dönemidir.

Üçüncü Reich

 • Resmî İsmi: Alman İmparatorluğu (1933-43), Büyük Alman İmparatorluğu (1943-45; Großdeutsches Reich)
 • Varolduğu Tarih: 1933 – 1945
 • Başkent: Berlin
 • Kurucusu: Adolf Hitler

Adolf Hitler tarafından kurulan, resmî ismi Alman İmparatorluğu olan Nasyonal Sosyalist Almanya'dır. 1943'te sınırların fazlasıyla genişlemesi üzerine Büyük Alman İmparatorluğu ismini almıştır. Nasyonal Sosyalist Almanya, “Üçüncü Reich” (Drittes Reich) olarak da bilinir. Adolf Hitler, Üçüncü Reich'ın ilk yöneticisidir. Onun döneminde Cumhurbaşkanlığı ve Şansölyelik makamları birleştirilmişti (2 Ağustos 1934 itibarı ile). Hitler'in intihar etmesinden sonra bu iki makam tekrar ikiye ayrıldı. Şansölyelik görevine Hitler'in yerine Joseph Goebbels geçmiş, fakat o da intihar edince yerine Ludwig Schwerin von Krosigk geçmiştir. Cumhurbaşkanlığına ise Büyük Amiral Karl Dönitz atanmıştı. Hitler hayattayken Almanlar tarafından Führer (kılavuz, rehber, önder) olarak isimlendirilmiştir. Üçüncü Reich 1945'te Almanya'nın savaşı kaybetmesiyle yıkılmıştır.

Dördüncü Reich

Dördüncü Reich (Almanca: Viertes Reich), Adolf Hitler'in Üçüncü Reich'ının halefi olan, varsayımsal bir Alman Reich'ı. Neo-Nazizm ideolojisi ile ortaya çıkmıştır.

Neo-Naziler "Dördüncü Reich" terimini, çoğunlukla Nazi Almanyası'na atıfta bulunarak, ancak sınırlı olmamak üzere, etnik olarak saf bir ırktan oluşan devletin öngörülen canlanışını tarif etmek için kullandılar. Neo-Naziler, Dördüncü Reich ile Aryan üstünlüğü, antisemitizm, Lebensraum, agresif militarizm ve totalitarizmi de öne sürmektedirler. 1990'larda yayınlanan broşürlere dayanarak birçok neo-Nazi, Dördüncü Reich'ın yükselişi ile Batı İmparatorluğu'nun tekrar kurulacağına inanmışlardır.

Kaynakça

 1. "Reich". Etymonline.com. 1 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.