Netbook

Netbook ya da el üstü küçük, hızlı, ucuz olan ve ağ uygulamalarını çalıştırmak için geliştirilmiş dizüstü bilgisayarlara verilen genel ad.

ASUS Eee PC

Casper Mini Book, Asus EEPC, MSI Wind, LG X, Datron Mobee, Toshiba NB100-200, Acer Aspire One gibi markalarla piyasaya sunulan, genelde Intel'in Atom işlemcilerini barındıran, hafıza şekli çoğunlukla SSD (Solid State Disc) şeklinde olan küçük dizüstü bilgisayarlardır. 10 inç veya daha küçük boyutta LCD ekrana sahip olup genelde optik sürücü olmadan satılırlar. Genel olarak Linux veya Windows XP işletim sistemini kullanmakla beraber daha çok internet kullanımı ve küçük boyutları nedeniyle ve taşınabilir olmaları sebebiyle bu tür bilişim ürünleri ilk kez Intel şirketi tarafından Şubat 2008 tarihinde bu isimle anılmaya başlanmıştır. Şirketler sistemlerin aynı olması nedeniyle tasarım, pil süresi, klavye rahatlığı ve hafiflik gibi konularda ciddî bir rekabet içindedirler.

2007 yılında başlanılan netbook üretimine 2012 yılı sonu itibarıyla devam eden yalnızca iki firma olan Acer ve ASUS, 2013 yılının ilk gününden itibaren üretim yapmayacaklarını açıkladılar. Böylece günümüzde tablet bilgisayar üretimine ağırlık vermek isteyen firmalar ve kullanıcılar için netbook üretimi ile kullanımı son bulmuş oldu.[1]

Kaynakça

  1. "Netbook'lar tarih oluyor". mynet. 4 Ocak 2013. 7 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.