Mikrobilgisayar

Mikrobilgisayar terimi merkezi işlem birimi olarak mikroişlemcisi olan bilgisayardır. Ana bilgisayarlara göre daha küçüktür. Bu tür bilgisayarlar bir baskılı devre kartı üzerine monte edilmiş bir mikroişlemci, bellek ve giriş/çıkış devreleri barındırır. Bu tür bilgisayarlardan önce gelen anabilgisayarlar ve minibilgisayarlar, mikrobilgisayarlara nazaran daha pahalı ve büyüktü. Birçok mikrobilgisayar (giriş/çıkış için bir ekran ve klavye eklenirse) kişisel bilgisayarlara çok benzer.

Commodore 64 döneminin en çok satılan mikrobilgisayarlarından biriydi.[1]

Mikro- ön eki 1970 ve 80'li yıllarda[2] yaygın kullanılmaktaydı, ancak günümüzde bu ön ek yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Köken

Mikrobilgisayar terimi, Isaac Asimov tarafından The Dying Night isimli kısa öyküde kullanılmış olsa da[3], terim minibilgisayarların ortaya çıkmasından sonra yaygınlaşmaya başlamıştır. Mikrobilgisayar, minibilgisayarların merkezi işlem birimini oluşturan farklı bileşenleri tek bir işlemci yongasında birleştirdi.

Kaynakça

  1. http://edition.cnn.com/2011/TECH/gaming.gadgets/05/09/commodore.64.reborn/
  2. ""Standby for a Data-Blast"". 31 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  3. Asimov, Isaac (Temmuz 1956). "The Dying Night". The Magazine of Fantasy and Science Fiction.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.