Klavye (bilgisayar)

Tuş takımı ya da klavye bilgisayarın en önemli giriş ögesidir. Üzerinde harfler, rakamlar, işaretler ve bazı işlevleri bulunan tuşlar vardır. Türkçeye özel üç tür tuş düzenlemesi vardır: F klavye,Q klavye ve E klavye diye üçe ayrılır.Başlıca iki modeli vardır membran (zarlı) ve mekanik,membran klavyeler daha ucuz olmaları ( elbette pahalı modelleri de bulunmaktadır),sessiz ve alçak tuşları oldukları için mekanik klavyeler ise daha uzun ömürleri,bolca anahtar (switch) seçeneği,daha kısa tepki süreleri ve isteğe göre özelleştirilebilir oldukları için tercih edilebilir.Son yıllarda çeşitli ergonomik modellerin ve optik mekanik (tuşa basıldığında devreyi tamamlayıp metallerden elektrik akımı geçmesi prensibi yerine tuşa basıldığında yanan bir ışığın önünden çekilen veya önüne geçen bir mekanizmayı tetikleyen bir klavye türü) gibi farklı teknolojilerin pazar payı artmaktadır.

Çalışma Şekli

Tuş takımında her tuşa iki kod atanmıştır (Hex kodu). Tuşa basınca oluştur kodu tetiklenir. Tuş bırakıldığı zamanda bitir kodu tetiklenir. Karakter atamaları kod sayfalarında saklıdır. Bunlar her tuş koduna belirli bir karakter karşılığı düşürürler. KEYB komutu basit anlamda klavyeden gönderilen her kod için uygun bir karakter atamakta kullanılan bir tabloyu yükler. Bu işlemi çok hızlı zaman içinde gerçekleştirdiğinden bize kolay bir iş gibi gelir. Ancak yukarıda anlatıldığı gibi karışık bir işlemi vardır.

Türleri

105 tuşlu bir Q klavye (Almanca)

Q Klavye,F Klavye (Türkçe Daktilo Klavyesi) ve E klavye olmak üzere iüç şekilde sınıflandırılabilir.

  • Q Türkçe tuş takımı 91
  • F Türkçe tuş takımı 91
  • E Türkçe tuştakımı 91

Tuştakımı üzerinde numaralar, Kilitler (Caps Lock: Bir kez basıldığında sürekli büyük harf yazar. İkinci kez basıldığında sürekli küçük harf yazar, Num Lock: Klavyenin sağında bulunan Nümerik alanın aktif veya pasif olmasını sağlar, Scroll Lock), Özel Tuşlar (Alt, Shift, Control, Alt Gr).

Dizgeye (sistem) komut verme, veri girme bakımından tuştakımı sistemin en önemli giriş aygıtıdır. 101/102 tuşlu klasik ve 104 tuşlu win tuştakımı standarttır. Fişleri DIN veya USB bağlantılı olan tuştakımı kablosunun öbür ucu klavye kasası içinde yahut bir fiş şeklinde olabilir. Kablolu veya kablosuz kumandalı klavye setleri bulunmaktadır. Standart düzen QWERTY'dir.

Bölümleri

Klavye üzerindeki Ctrl, Windows ve Alt tuşları

Tuştakımını 5 bölümde inceleyebiliriz.

  1. Harf, rakam, işaretler bölümü,
  2. Sayı bölümü,en üstte Numlock, /, *, -, + ve Enter, onun yanında Del,
  3. Bunların arasında imleç bölümü, onun üzerinde Insert, Home, Pageup, Pagedown, End, Delete,
  4. Harf bölümü üzerinde dörtlü gruplar halinde işlev tuşları bölümü, F1-den F12'ye kadar ve onun yanında Print, Scroll Lock, Kesme tuşları,
  5. Yeni klavyelerde en üstte tarama butonları, eposta, media, calculator tuşları bölümü.

Harf bölümünde solda Tab, Caps Lock, sol Shift, sol Ctrl ve sağda Backspace, Enter, sağ Shift, sağ Ctrl, onun yanında Windows'un iki tuşu ve solda Boşluk tuşu bulunmaktadır. Sol üstte tek başına Esc tuşu vardır.

Kullanımı

Tuştakımı hatasında önce kablo denetlenmeli, bozuksa değiştirilmelidir. Tuşların biri veya birkaçı çalışmıyorsa çıkarılıp saf suyla temizlenmelidir. Klavyeler artık çok ucuzladığı için gövdedeki bozukluklarda komple değiştirilmektedir.

Harf bölümünde F tuştakımında A ve K üzerinde, Q tuştakımında F ve J üzerinde ve bütün klavyelerde sayı bölümünün 5'i üzerinde başlama kabartıları vardır.

Standart tuştakımı dışında her dilin fiziksel tuştakımı bulunur.

Acil Durumda Ekran Klavyesine Erişim

Windows XP kullanıyorsanız.

Başlat - Tüm Programlar(Programlar) - Donatılar - Erişilebilirlik - Ekran Klavyesi

Yörüngesini izliyerek "Ekran Klavyesi"ne ulaşabilirsiniz

Bundan sonra yapacağınız şey, farenin imlecini parmaklarınız gibi kullanmaktır.

Ekran Klavyesi programı, Windows'un daha ileri sürümünde de bulunur.

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.