El bilgisayarı

El bilgisayarı (İngilizce: Handheld PC) herhangi bir standart dizüstü bilgisayardan daha küçük bir form faktörü etrafında inşa edilmiş bir bilgisayardır. Bazen palmtop bilgisayar diye de anılır. Zamanında masaüstü IBM kişisel bilgisayarlarıyla uyumlu ilk elde taşınabilir cihaz 1989 tarihli Atari Portfolioydu. Diğer erken modeller 1989 yılında Poqet PC ve 1991 yılında Hewlett Packard'dan HP 95LX idi.[1] Diğer DOS uyumlu taşınabilir bilgisayarlar da vardı. Bazı avuçiçi bilgisayarlar, Microsoft'un Windows CE işletim sistemini kullanmaktadır; bu terim, daha geniş ticari pazar tarafından piyasaya sürülen Windows CE cihazlarını kapsamaktadır.

Üretilen birçok avuçiçi bilgisayardan biri olan Sharp Mobilon PRO PV5000A

El bilgisayarları akıllı telefonlara ve tablet bilgisayarlara (Apple'in iPod Touch hattı istisna olmak üzere) geçtiğinden, 2010'un başında durduruldu.

Windows CE

Elde taşınır bilgisayar, Windows CE çalıştıran kişisel dijital yardımcı (PDA), yani cep bilgisayarı aygıtları için bir donanım tasarımıydı. Herhangi bir PDA için olağan randevu takvim işlevlerini sağlar. Windows CE'nin amacı, taşınabilir aygıtlarda düşük güç tüketimine daha uygun işlemcilerde Microsoft Windows işletim sistemiyle uyumlu uygulamalar için bir ortam sağlamaktı.[2] İlk olarak 1996 yılında duyurulan Handheld PC, Palm-boyutlu PC, Pocket PC ya da akıllı telefon gibi daha yeni olan eşlerinden farklı, daha geniş ekran boyutlarının yanı sıra bir klavye de sağlıyor.

Bir Windows CE Elde Taşınabilir Bilgisayarı olarak sınıflandırılabilmesi için aygıtın aşağıdakileri yapması gerekir:

  • Microsoft'un Windows CE'sini çalıştırır
  • Yalnızca bir OEM Platform Sürümü aracılığıyla bulunan ve Windows CE'nin kendisinde olmayan bir uygulama paketi ile birlikte verilir
  • ROM'u kullanır
  • En az 480 × 240 çözünürlüğü destekleyen bir ekrana sahiptir
  • Bir klavye eklenir
  • Bir PC kartı yuvası dahil edilir
  • Kızılötesi (IrDA) bağlantı noktası dahil edir
  • Kablolu seri ve / veya Evrensel Seri Veri Yolu (USB) bağlantısı sağlar

Zamanla, bu standartlar üreticiler tarafından rutin olarak ihlal edildi. Örneğin, HP'nin ilk görüntüleme genişlikleri Microsoft'un özelliklerinden üçte bir büyüktü. Yakında tüm yarışmaları izledi. Elde taşınabilir bilgisayar aygıtlarına örnek olarak NEC MobilePro 900c, HP 300LX, HP Jornada 720, IBM WorkPad Z50 ve Vadem Clio verilebilir.[3]

Microsoft, 2000'de Handheld PC için geliştirmeyi durdurdu, bunun yerine geliştirme cep bilgisayarı ve Windows Mobile üzerinde yoğunlaşıyordu. Bununla birlikte, uyumlu donanım yıllar sonra üretilmeye devam etti. HP ve Sharp, Windows CE HPC'lerini 2002'de durdurdu; NEC ise 2005 yılında pazardan ayrıldı. Fakat Philips ve Casio gibi bazı üreticiler Microsoft'tan bile önce formatı terk etti.

Diğer taşınabilir bilgisayarlar Windows CE'yi kullanmayabilir. H / PC belirtiminin tüm donanım gereksinimlerini karşılayan, ancak bir klavye bulunmayan Windows CE aygıtları Windows CE Tablet PC veya İnternet tablet aygıtları olarak bilinir.[4]

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ayrıca bakınız

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.