Millî Emniyet Hizmeti

Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti (MEH, ya da bilinen adı ile MAH) Türkiye'nin 1926 ve 1965 yılları arasındaki istihbarat teşkilatı olup, yerini Millî İstihbarat Teşkilatı almıştır.[1]

Millî Emniyet Hizmeti Riyâseti
MAH
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 6 Ocak 1926
Önceki kurumlar
Kapanış tarihi 22 Temmuz 1965
Sonraki kurum
Türü İstihbarat teşkilatı
Bağlılığı Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti
Yönetici(ler)
Milli emniyet hizmeti logosu
MAH kuruluş belgesi, 6 Ocak 1926.

Millî Emniyet Hizmeti, Mustafa Kemal Atatürk'ün Karakol Cemiyeti ve Teşkilât-ı Mahsusa dahil olmak üzere İttihatçı yapının tasfiyesi sırasında kuruldu.[1] MAH'ın ilk reisi Şükrü Âli Ögel'di.

II. Dünya Savaşı sırasında, Türkiye'de İngiliz, Sovyet ve Alman ajanları ve sempatizanları tarafından yapılan casusluk faaliyetleri artmıştı. MAH, Nazi Almanyası'nın Türkiye'yi işgal girişiminin olmadığı, Müttefikler'in İnönü yönetiminin Almanya'ya savaş ilan etmesi için baskı yaptığı bilgisini aldı (İngilizlerin Türkiye'yi Almanya'ya karşı bir müttefik olarak almak çabaları Eric Ambler'in 1940 yılında yayımlanan Korkuya Yolculuk casus gerilimi romanında birincil unsuruydu ve MAH'ın hayali reisi Albay Haki önemli bir rol oynamaktaydı.).

MAH, aynı zamanda CIA'den maddi destek almaktaydı.[2][3]

Notlar

  • Hükümet, okunuşunun kolay olması ve isminin kolayca deşifre olmaması amacıyla teşkilatı kısaca MAH olarak adlandırmıştır. Bu nedenden dolayı zamanla Millî Amale Hizmeti ve Millî Asayiş Hizmeti gibi yanlış açılımlarla anılmıştır.

Kaynakça

  1. MAH 3 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., MİT resmi sitesi
  2. Türkmen, İlter (15 Ocak 2008). "The Coca-Cola myth". Turkish Daily News. 19 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2011. Bilinmeyen parametre |söz= görmezden gelindi (yardım)
  3. Dündar, Can (13 Ocak 2008). Yazarlar"Kavganın gerçek tadı: Coca-Cola". Milliyet. Erişim tarihi: 6 Kasım 2011.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.