Merrill Lynch

Merrill Lynch kısa adı ML olarak bilinen bu kuruluş, merkezi ABD'nin New York kentinde olan yatırım bankalarından biridir. Avrupa merkezi, İngiltere'nin Londra kentinde bulunur.

Merrill Lynch
Kuruluş 1914
Kurucu Charles E. Merrill
Genel merkezi
Kilit kişiler Charles E. Merrill (Kurucu), Edmund C. Lynch (Ortak)
Öz kaynak 11,251 Milyar Dolar
Çalışan sayısı 64.200 (Q4, 2007)
Website ml.com

Tarihi

Banka Charles E. Merrill tarafından 1914 yılında Amerika'nın New York kentinde, Wall Street'te kuruldu. Aynı yıl Edmund C. Lynch bu bankaya ortak oldu girdi. 1915 yılında banka "Merrill Lynch & Co" olarak isim değiştirdi. 1920'li yıllarda Detroit, Chicago, Denver ve Los Angeles şehirlerinde şubeler açtılar. Merrill Lynch 1971 yılında borsaya girdi. Bugün bu şirket dünyanın 38 ülkesinde 1.8 milyar dolarlık bir sermayeyi yönetmektedir. [1]

2006 yılında Merrill Lync yatırım yönetimi şirketini BlackRock ile birleştirerek yüzde 50'sine sahip olduğu yeni bir şirket kurdu. Bu şirket kuruluş semayesi olarak 13.8 milyar dolar gösterdi. „Merrill Lynch International Investment Funds“ (MLIIF) adıyla faaliyet gösteren bu şirket, Amerikan borsasının yüzde 20 gibi önemli bir bölümünü elinde bulunduruyor.[2]

Satın Alınma

1 Ocak 2009 tarihinde, 14 Eylül 2008 tarihinde yapılan anlaşma uyarınca Bank of America bünyesine katılmıştır.[3]

Dipnotlar

  1. Wikipedia'nın Almanca versiyonundan birebir çeviridir
  2. Kuruluşun ticari yapısını anlatan bu metin, Wikipedia'nın Almanca versiyonundan alınarak yeniden yazılmıştır.
  3. "Bank of America Completes Merrill Lynch Purchase". prnewswire.com for Bank of America. 1 Ocak 2009. 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi.

Kaynakça

Bu maddenin çoğu Wikipedia'nın aynı başlıklı Almanca maddeden alınmadır.]

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.