Melez (biyoloji)

Melez, hibrid olarak da bilinir, iki farklı hayvanın veya bitkinin birleşmesinden ortaya çıkan yeni tür.[1] Farklı türler arasında gerçekleştirilen hibridler dölverimsiz, kısır hayvanlardır. Aynı türün farklı ırkları arasında gerçekleştirilen melezlemelerde ise dölverimi devam etmekle birlikte yavruların bir kısmında anne-babalarının değil daha uzak atalarının genetik özelliklerinde yavrular ortaya çıkabilir.

Hercules, bir Aslan/kaplan hibridi.
Bir "Zonkey", bir zebra/eşek hibridi.
  • Aynı cinsin iki türün arasında oluşan bir melez için (x) işareti türlerin ortasında gösterilir. Örneğin Picea x lutzii : Picea glauca × Picea sitchensis adlı iki türün doğal melezidir.
  • (×) işareti cins adından önce yer alırsa, iki ayrı cinsin türleri arasındaki melezliği ifade etmektedir. Örneğin: × Cupressocyparis leylandii melezliği: Cupressus macrocarpa × Chamaecyparis nootkatensis adlı iki cinsin türleri arasında oluşmuştur.

Kaynakça

  1. "F1 Hibrid (Melez) Tohum Hakkında Merak Ettikleriniz". maro. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ekim 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.