Mehmed Fuad Carim

Mehmed Fuad Carim (ya da Carım) (1892, Halep - 9 Nisan 1972, İstanbul), Türk siyasetçi ve diplomat.

Mehmet Fuat Carım

1913 yılında Mülkiye Mektebi'ni bitirmiştir. İzmir Bornova Nahiye Müdürlüğü, Karesi Sancağı Hukuk İşleri Müdürlüğü, Gönen ve Adapazarı Kaymakamlıkları yapmıştır. Kuvâ-yi Milliye Teşkilatında görev yapmıştır. TBMM I. Dönem İzmit Milletvekilliği (Moskova ve Kazan Başşehbenderliğine atanması nedeniyle 24 Temmuz 1922 tarihinde istifa etmiştir) yapmıştır. Kırmızı-yeşil şeritli İstiklal Madalyası sahiplerindendir.[1]

I. Dünya Savaşı süresince Teşkilât-ı Mahsusa'da çalışmıştır. Cumhuriyetten sonra Kopenhag, Milano, Marsilya başkonsolosluğu, Cidde elçisi, Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği ve Rio de Janerio büyükelçisi olarak görev yaptı. Marsilya'daki görevi sırasında gösterdiği gayretlerle Türk vatandaşı Yahudileri toplama kamplarına gönderilmekten kurtaran diplomatlarımız arasında yer almıştır.

Fuat Carım devlet görevlerinde çalışmanın yanı sıra yazar kimliği ile de tanınmaktadır. Ayrıca Hür Adam gazetesinde köşe yazıları da yazmıştır.[2]

Eserleri

  • Cezayir’de Türkler
  • Kanuni Devrinde İstanbul
  • Türklerin Denizciliği
  • Venezüellalı Miranda’nın Türkiye’ye Dair Hatıratı
  • Marco Polo ve İbni Batuta
  • Tarihin Türk’e Yüklediği Çetin Görev
  • İşlenmemiş Konular / Osmanlı Tarihinde Gizli Kalmış Olaylar (Güncel Yayıncılık / Fuat Carım Tüm Eserleri Dizisi)
  • 2.Pedronun Zorunlu İstanbul Seyahati / 16. Yüzyılda Türklere Esir Düşen Bir İspanyolun anıları (Güncel Yayıncılık / Anı Kitaplığı Dizisi)

Kaynakça

  1. "TBMM Albümü". tbmm.gov.tr. 31 Ekim 2012. 11 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2012.
  2. http://www.biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=317 Biyografi.Net
Hükûmet görevi
Önce gelen:
Feridun Cemal Erkin
Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı
25 Ağustos 1947 - 16 Temmuz 1949
Sonra gelen:
Cevat Açıkalın
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.