Leyleksiler

Leyleksiler (Latince: Ciconiiformes), kuşlar (Aves) sınıfının bir takımıdır.

Ardea cinerea
Eudocimus ruber
Leyleksiler
Ciconia ciconia
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Ciconiiformes (Leyleksiler)
Bonaparte, 1854
Familyalar

Metne bakınız.

Sistematik

Bu takım içinde bir araya getirilen kuş familyaları arasında daima yakın bir akrabalık olduğu farzedilmiştir. Ancak Yeni Dünya akbabasıgillerin (Cathartidae) leylekgiller (Ciconiidae) ile görece yakın akraba olduğu da henüz moleküler biyoloji araştırmaları sonucunda tespit edilmiştir.

DNA melezleştirme araştırmalarının sonuçları, Ciconiiformes takımının çok geniş bir çerçeveye götürmüş, yağmur kuşları, gündüz yırtıcıları, lopludalgıçlar, flamingolar, kürek ayaklılar, penguenler, dalgıç kuşları ve fırtına kuşlarını da kapsaması gerektiği sonucunu vermiştir. Bununla birlikte sonradan yapılan DNA-ardışıklıklarının karşılaştırıldığı araştırmalar, bu tür gruplandırmaları onaylamamıştır.

Görünüm ve yaşam tarzı

Leyleksilerin hepsi bataklık ve sığ sulardaki yaşama uyum sağlamıştır. Uzun bacaklı, uzun gagalı ve uzun boyunlu kuşlardır. Kanatları geniş ve uçları yuvarlak, kuyrukları nispeten kısadır. Damak kemiği, kafatası ve diğer anatomik özellikler bakımından birbirlerine benzerler. Tüyleri farklıdır. Erkekle dişi ya eşittir ya da birbirlerine çok benzerler. Zeminde veya suda yavaş adımlarla besin ararlar ya da pusuda av yakalama fırsatı beklerler. Hızlı yer değiştirmeleri uçarak yapmayı tercih ederler. Bütün takım üyeleri usta uçuculardır. Ilıman bölgelerde yaşayanları çoğu göçebedir.

Beslenme

Hayvansal besin alırlar. Daha çok suda yaşayan hayvanlarla beslenirler. Balıklar, kabuklular, sürüngenler ve Böcekler bunlar arasındadır. Birkaçı leşle beslenir.

Familyalar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.