Jämtland ili

Jämtland ili, (İsveççe: Jämtlands län) İsveç'in orta bölgesinde bulunan Jämtland bölgesi ve Härjedalen bölgesi ile çevresindeki bölgelerin küçük kısımlarının üzerinde kurulu olan bir ildir. İl, İsveç topraklarının yüzde on ikisini kapsadığı gibi ülkedeki en büyük üçüncü ildir. İlin yönetim merkezi Östersund olup valisi Britt Bohlin Ohlsson'dur. İlin komşuları Dalarna, Gävleborg, Västernorrland ve Västerbotten illeridir. İlin ayrıca Norveç ile de batıdan sınırları bulunmaktadır.

Jämtland
Jämtlands län

Bayrak

Arma
Ülke İsveç
Bölge Jämtland
Härjedalen
Hälsingland
Ångermanland
Laponya
Dalarna
Yüzölçümü
  Toplam 49.444 km² (19.090 mil²)
Nüfus
  Toplam 130.705
Zaman dilimi OAZD

1810 kurulan ilin kuruluşunda hem iç hem de dış etkiler rol oynadı. Siyasi olarak ilin geneline tüm İsveç'te olduğu gibi "İsveç Sosyal Demokrat Partisi" ve "Merkez Parti" hakimdir. İl ayrıca seyrek bir nüfusa sahip olup, nüfusunun üçte biri kırsalda yaşar. Bu bağlamda Jämtland ili, Gotland ilinden sonra en büyük kırsal ildir.

Bölge

Jämtland ili ağırlıklı olarak Jämtland ve Härjedalen bölgeleri üzerinde kuruludur. Bunun yanında Hälsingland ve Ångermanland bölgelerinden küçük yerleşimler de ile dahildir. Son olarak, Laponya ve Dalarna bölgelerinden de bazı üzerinde yerleşim olmayan topraklar da Jämtland'a dahildir.

Yönetim

İlin bir yönetim kurulu bulunmaktadır. Bu kurul, İsveç yönetimine bağlı olup, yöresel anlamda sağlık, eğitim, güvenlik ve ulaşım gibi konularda yöre ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İl, vali tarafından yönetilmektedir.

Siyaset

İlin siyasi işlemleri Dalarna İl Meclisi veya Landstinget Dalarna'da görülür.

Alt belediyeler

Jämtland ilinin belediyeleri.
  • Berg belediyesi
  • Bräcke belediyesi
  • Härjedalen belediyesi
  • Krokom belediyesi
  • Ragunda belediyesi
  • Strömsund belediyesi
  • Åre belediyesi
  • Östersund belediyesi

Dış bağlantılar

Coğrafi konumu

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.