Blekinge ili

Blekinge ili, (İsveççe: Blekinge län) İsveç'in güneyindeki Baltık Denizi kıyılarında bulunan bir idari bölgedir. İlin komşuları Skåne, Kronoberg ve Kalmar illeri olup yönetim merkezi Karlskrona'dır.

Blekinge
Blekinge län

Arma
Ülke İsveç
Bölge Blekinge
Yüzölçümü
  Toplam 2.941 km² (1.135 mil²)
Nüfus
  Toplam 150,625
Zaman dilimi OAZD

Bölge

Blekinge ili, bir idari bölge olup, aynı addaki idari olmayan Blekinge bölgesinde yer alır. Bölge ile ilin sınırları hemen hemen aynıdır. Yöredeki Danimarka egemenliği döneminde ilin adı Sölvesborg ili veya Kristianopel şeklindeydi.

Yönetim

Blekinge ili, 1680 ve 1683 yılları arasında Karlskrona'daki donanma üssünün kurulması nedeniyle Kalmar ilinin bir parçası durumundaydı. Bir il olarak ayrılmasının ana nedeni, bölgedeki ana ihtiyaçların karşılanması ve hizmet sağlanması zorunluluğunun belirmesiydi. İlin meclisi günümüzde il valisinin yönetimindedir.

Siyaset

Blekinge İl Meclisi veya Landstinget Blekinge, diğer illerden bağımsız bir idari birim olup belediyedeki diğer kamu kuruluşlarıyla ve yönetim kuruluyla ortak çalışır. Belediyenin amacı, içindeki yerleşimlerdeki sağlık ve ulaşım ihtiyaçlarını, ülke yasaları çerçevesinde karşılamaktır.

Alt belediyeler

Dış bağlantılar

Coğrafi konumu

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.