Halland ili

Halland ili, (İsveççe: Hallands län) İsveç'in güneybatısındaki Kattegat kıyılarında bulunan Halland bölgesi üzerinde kurulan bir ildir. İlin komşuları Västra Götaland, Jönköping, Kronoberg ve Skåne illeridir. İlin yönetim merkezi Halmstad'dır.

Halland ili
Hallands län

Arma
Ülke İsveç
Bölge Halland
Småland
Yüzölçümü
  Toplam 18.191 km² (7.023 mil²)
Nüfus
  Toplam 280.717
Zaman dilimi OAZD

Bölgeler

Halland ili, idari bir yetkisi olmayan Halland bölgesi ile, Småland bölgesinin küçük bir kısmı üzerinde kuruludur. İl, kendiyle aynı adı taşıyan Halland bölgesindeki tüm belediyelere sahiptir. Ayrıca Småland bölgesindeki Hylte alt belediyesi de Halland iline dahildir.

Yönetim

Halland ilindeki belediyeler.

İlin bir yönetim kurulu bulunmaktadır. Bu kurul, İsveç yönetimine bağlı olup, yöresel anlamda sağlık, eğitim, güvenlik ve ulaşım gibi konularda yöre ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İl, vali tarafından yönetilmektedir.

Alt belediyeler

Aşağıda ildeki belediyeler, nüfuslarıyla beraber yer almaktadır:

  • Kungsbacka belediyesi – 69,352
  • Varberg belediyesi – 54,676
  • Falkenberg belediyesi – 39,595
  • Hylte belediyesi – 10,377
  • Halmstad belediyesi – 87,900
  • Laholm belediyesi – 23,039

Gelecek

Halland ilinin, çevresindeki birkaç küçük ille beraber daha büyük bir il altında birleşitirlmesi günümüzde İsveç hükümetinin sürekli olarak tartıştığı konular arasındadır. Bu konuda çalışmalar yapan Ansvarskommittén bir komite de ülkede mevcuttur.

Dış bağlantılar

Coğrafi konumu

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.