Hibrit çekirdek

Hibrit çekirdek, Melez çekirdek ya da Hybrid kernel, bilgisayar işletim sistemlerinde kullanılan mikro çekirdek ve monolitik çekirdek mimarilerinin özelliklerini ve faydalarını birleştirmeye çalışan bir işletim sistemi çekirdek mimarisidir.

Geleneksel çekirdek kategorileri monolitik çekirdekler ve mikro çekirdeklerdir (mikro çekirdeğin daha aşırı sürümleri olarak görülen nano ve ekzoçekirdek ile). "Hibrit" kategorisi, hibrit çekirdeklerin ve sıradan monolitik çekirdeklerin benzerliği nedeniyle tartışmalıdır; bu terim Linus Torvalds tarafından basit pazarlama olarak reddedilmiştir.

Hibrit bir çekirdeğin arkasındaki fikir, bir mikro çekirdeğe benzer bir çekirdek yapısına sahip olmak, ancak bu yapıyı monolitik bir çekirdek şeklinde uygulamaktır. Bir mikro çekirdeğin aksine, melez bir çekirdekteki tüm (veya neredeyse tümü) işletim sistemi hizmetleri hala çekirdek alanındadır. Dolayısıyla, bir mikro çekirdekte olduğu gibi, kullanıcı alanında hizmet almanın güvenilirlik yararlarının hiçbiri yoktur. Bununla birlikte, sıradan bir monolitik çekirdekte olduğu gibi, normal olarak bir mikro çekirdeğe sahip olan çekirdek ve kullanıcı modu arasında mesaj geçişi ve bağlam geçişi için performans ek yükü yoktur.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.