En kısa iş sonra

En Kısa İş Sonra, en kısa sürede işletilebilecek işi sonraki iş olarak atayan zamanlama algoritmasıdır.[1] En Kısa İş Sonra, kesintisiz bir algoritmadır.

Çalışmakta olan sonraki en kısa işler

En Kısa İş Sonra, basitlik ve her bir işin -çalışması tamamlanan kadarki- ortalama bekleme süresini minimize etmesi açılarından oldukça avantajlıdır. Bununla birlikte kısa süreli işlerin sürekli eklenmesi ile uzun süreli işlerin çalışmasında işlem açlığı yaşanması olasılığı yüksektir.

En Kısa İş Sonra'nin kullanımındaki diğer bir dezavantaj da işin çalışma süresinin önceden bilinmesini gerektirmesidir. İşin çalışma süresinin önceden tam olarak bilinmesini mümkün olmamasına karşın, "ağırlıklandırılmış önceki çalışma süreleri" gibi yöntemler çalışma süresi kesitirimi yapmak için kullanılabilir.[2]

En Kısa İş Sonra, işlerin çalışma süresinin tam olarak kesitirilebildiği özelleştirilmiş ortamlarda kullanılmaktadır.

Ağırlıklandırılmış En Kısa İş Önce

Ağırlıklandırılmış En Kısa İş ÖnceÇevik yazılım geliştirmede kullanılan En Kısa İş Sonra'nın değiştirilmiş halidir. İşler gecikme maliyeti ile ağırlıklandırılır ve en maliyetli iş en önce yapılır.

VFR - Değer Akış Oranı

Ağırlıklandırılmış En Kısa İş Önce'ye alternatif olarak isimlendirilmiş, daha sezgisel bir yöntemdir. İşin o anki para ya da zaman şeklindeki maliyeti yerine gecikme maliyeti ve süre bilgilerini esas alıp bir birimsiz ölçü çıkaran yöntemdir.[3]

Kaynakça

  1. Arpaci-Dusseau, Remzi H.; Arpaci-Dusseau, Andrea C. (2014), Operating Systems: Three Easy Pieces [Chapter Scheduling Introduction] (PDF), Arpaci-Dusseau Books, 13 Ekim 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi, erişim tarihi: 26 Mayıs 2016
  2. Silberschatz, A.; Galvin, P.B.; Gagne, G. (2005). Operating Systems Concepts (7th bas.). Wiley. s. 161. ISBN 0-471-69466-5.
  3. Knesek, Doug. "'Value-Flow Rate': A Better Name for a Great Measure". Erişim tarihi: 8 Nisan 2016.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.