Goslar

Goslar, Almanya'nın kuzeybatısındaki Aşağı Saksonya (Almanca: Niedersachsen) eyaletinde bulunan bir kenttir. Eyaletin başkenti Hannover'e 100 km uzaklıktaki Goslar, önemli bir kış sporları merkezidir. Kentin yakın çevresini kaplayan dağlarda 15'e yakın kayak merkezi ve çok sayıda modern konaklama tesisi bulunur. Kış aylarında beyazlara bürünen, yaz aylarında ise yemyeşil dokusuyla etkileyici bir güzellik sergileyen bu küçük turizm kenti, tarihi dokusuyla da dikkat çeker. Goslar, 1992'den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndedir.[1]

Rammelsberg Madenleri, Tarihi Goslar Şehri ve Yukarı Harz Su Yönetimi Sistemi
UNESCO Dünya Mirası
Konum  Almanya
Kriter Kültürel: i, iv
Referans 623
Tescil 1992 (16. oturum)
Uzatma 2010
Bölge Avrupa ve Kuzey Amerika
Goslar, Aşağı Saksonya, Almanya

Türkiye'nin ilk ihtisas üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), bu kentte İngilizce ve Almanca eğitim veren bir üniversite kurmak üzeredir. Bütün Avrupa'dan öğrenci kabul edecek olan üniversitenin 2008 yılında eğitime başlaması planlanmaktadır Alman makamları üniversitenin kurulmasına izin vermedi.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2017.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.