GNU Affero Genel Kamu Lisansı

GNU Affero Genel Kamu Lisansı (GNU AGPL ya da AGPL), Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanan bir özgür lisans modelidir. GNU Genel Kamu Lisansı ile neredeyse aynı olan AGPL, ağ ortamında kullanılan web hizmetlerini kapsayıcı bir ek madde içerir.[4]

GNU Affero Genel Kamu Lisansı
GNU AGPL sürüm 3 belirteksi
Yazar Özgür Yazılım Vakfı
Sürüm 3
Yayımcı Özgür Yazılım Vakfı
Yayım tarihi 19 Kasım 2007
İlk yayımlanma Mart 2002 (1.0)
DFSG uyumlu Evet[1]
FSF onaylı Evet[2]
OSI onaylı Evet
GPL uyumlu Evet (GPL s3)[3]
Telif feragatlı Evet[2]
Kod bağdaştırma Sadece GPL s3
Web sitesi www.gnu.org/licenses/agpl.html

Lisansın en son sürümü (AGPL sürüm 3), 19 Kasım 2007'de yayınlanmıştır.

Tarihçe[4]

2000 yılında, Henry Poole, e-learning ve e-service iş modelleri üzerinde çalışırken Richard Stallman ile GPLv2 için ASP loophole'u tartıştıkları yerde, Amsterdam'da tanışmıştır. 2001 yılında, Poole, Affero Inc.'yi kurdu ve Affero kodlarıyla türev internet servisi kuran şirketler hakkında düzenleme yapabilecek bir lisansa ihtiyaç duydu. Poole, GPLv2 için ASP loophole'a yakın bir lisans için tavsiye almak için Özgür Yazılım Vakfı'ndan Bradley M. Kuhn ve Eben Moglen ile bağlantıya geçmiştir.

2002 Şubat sonlarında, Bradley M. Kuhn, bir programın kendi kaynak kodlarının kopyasını yazdırabileceği fikri üzerine; GPLv2'ye, türev çalışmaların kaynak kodu devam ettirme özelliğinin gerekliliği üzerine bir 2(d) ilavesi yapılmasını önerdi. Bu durum, kaynak kodun tamamlanması ve yerini tutmasını sağlayacaktı. Kuhn, 2(c) bölümünün, GPLv2'deki pek çok gerekliliğe örnek olduğunu iddia etti.

Moglen ve Kuhn, 2(d) kısmı hakkında bir metin hazırlayıp, Poole'a verdiler. Mart 2002'de, Affero Inc. Affero Genel Kamu Lisansı'nı (AGPLv1) Affero projesi ile birlikte kullanılmak üzere yayınladı ve 'servis olarak yazılım' geliştiricileri için yeni bir lisansı geçerli kıldı.

Özgür Yazılım Vakfı, AGPLv1'in özel olarak karşıladığını, GPLv3 içerisinde kapsamak için kafa yormaya başladı ama sonunda, ayrı bir lisans yayınlamaya karar verdiler ki bu lisans, GPLv3 ile özdeş olacak ancak AGPLv1'deki 2(d) kısmının sonuçta karşılamak istediği amaca yakın bir amaç güdecekti. Böylece yeni lisans GNU Affero Genel Kamu Lisansı olarak isimlendirildi. Affero adının korunmasının nedeni ise, Affero'nun AGPLv1 ile tarihi yakınlığından kaynaklanmaktadır. GNU AGPL'in sürüm numarası, GPL'in sürüm numarasıyla eşit olarak verildi ve bugün kullanılan GNU Affero Genel Kamu Lisans'ı AGPLv3 olarak kısaltılmaktadır.

AGPL'in tamamlanmış sürümü, AGPLv3, Özgür Yazılım Vakfı tarafından 19 Kasım 2007'de yayınlanmıştır.

Sürüm Tarafından yayınlandı Üzerine kuruldu
Affero General Public License, version 1 Affero, Inc., Mart 2002 GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2 (GPLv2)
GNU Affero General Public License, version 3 Özgür Yazılım Vakfı, Kasım 2007 GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 (GPLv3).

Yazılım örnekleri

AGPL ile lisanslı yazılımlardan birkaçı aşağıda sıralanmıştır. AGPL lisanslı ile çıkarılan ilk yazılım "Stet", 21 Kasım 2007'de yayınlanmıştır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "ftp.debian.org: Is AGPLv3 DFSG-free?". Debian Projesi. 28 Kasım 2008. 15 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2008.
  2. List of free-software licences on the FSF website 15 Ağustos 2000 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.: “We recommend that developers consider using the GNU AGPL for any software which will commonly be run over a network
  3. "AGPL s3 lisansının 13. bölümü". GNU Tasarısı. 3 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2016.
  4. AliIsingor, Latenahi (8 Aralık 2010). "Web Arşivlerinde PardusWiki". Erişim tarihi: 22 Kasım 2011.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.