MongoDB

MongoDB (“humongous”); MongoDB Inc. tarafından ölçeklenebilir, doküman tabanlı, C++ ile geliştirilmiş açık kaynak, NoSQL (Not Only SQL) veritabanı uygulamasıdır. MongoDB, verileri JSON ("JavaScript Object Notation") tipinde dokümanlarda saklamaktadır, anlamsal alanları dokümandan dokümana değişir ve veri yapısı zaman içinde değiştirilebilir. Belge modeli, uygulamanızın kodundaki nesnelerle eşleştirilir, böylece verilerin kullanımı kolaylaşır. Geçici sorgular, dizin oluşturmak için ve gerçek zamanlı verilerinize erişmek ve analiz etmek için güçlü yollar sağlar. MongoDB, özellikle hız gerektiren ve geleneksel ilişkisel veritabanlarının (RDBMS) hantal ve yavaş kaldığı yapılarda kullanılmaktadır.MongoDB, dağıtılmış bir veritabanı yapısına sahiptir, bu nedenle yüksek erişilebilirlik, yatayda ve dikeyde ölçeklendirme yapılabilmektedir. MongoDB, GNU Affero Genel Kamu Lisansı uyarınca yayınlanan ücretsiz ve açık kaynaktır.

MongoDB
Geliştirici(ler) 10gen
İlk yayınlanma 2009
Güncel sürüm 3.2[1] / 8 Aralık 2015) (2015-12-08)
Geliştirme durumu Aktif
Programlama dili C++
İşletim sistemi Linux, Mac Os X, Solaris, Windows
Erişilebilirlik İngilizce
Tür Dosya-yönelik veritabanı
Lisans GNU AGPL v3.0 (sürücüler: Apache lisansı)
Resmî sitesi mongodb.org
Kod deposu

Örnek kullanım alanları arasında:

  • Yüksek hacim/içerikli problemler
  • Analiz için veri saklanması
  • MMORPG uygulamaları
  • Caching sistemleri
  • Web içerik yönetim sistemleri
  • Web yorum/etiket saklama ve yönetme

İkililer, Windows, Mac OS X, GNU/Linux ve Solaris için mevcuttur.

Geçmiş

10gen şirketi, Google Uygulama Motoru'na benzer bir servis oluşturduğu sırada, MongoDB geliştirmesi de 2007 yılında başlamıştı. 2009 yılında MongoDB, AGPL lisansıyla bağımsız bir ürün gibi açık kaynak olmuştu.

  • Mart 2011'de, MongoDB versiyon 1.4'le kullanıma hazırdı.
  • En son versiyonu 3.0.0, Mart 2015'te yayınlanmıştır.

Lisans ve Destek

MongoDB, GNU Affero General Public Lisans'ı altında ücretsiz olarak kullanımdadır. Dil sürücüleri de Apache Lisans'ı altında kullanımdadır. Bununla birlikte 10gen, MongoDB için ticari lisanslar da sağlamaktır.

Araclar

Database Master - MongoDB için Windows tabanli yönetim araci. Database Master MongoDB için Collection, Index, GridFS yöneticisi, JSON Sorgulama editörü, LINQ destegi, Veri Import/Export ve diğer birçok özellik sunmaktadır. Database Master bir Türk yazılım firmasi tarafından geliştirilmektedir.

MongoDB kullanan girişimciler

Destekleyen diller

Kaynakça

  1. Release Notes for MongoDB 3.2
  2. [[:en:Delphi (programming language)|https://en.wikipedia.org/wiki/Delphi_(programming_language) 22 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.]]

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.