LilyPond

LilyPond, bir müzik nota yazma uygulamasıdır. Bu program kullanılarak birçok müzik aleti için parçalar yazılabilir. LilyPond, temelini MusicTeX'den almıştır. LaTeX ile belge oluşturma tekniğine benzeyen bir teknikle, LilyPond dosyaları oluşturulur. Notalar kısaltmalarla bir belge içine kaydedilir ve program bu belgeyi notaya çevirir. Notaların kısaltmaları do, re, mi, fa, sol, la, si için sırasıyla c, d, e, f, g, a, b'dir.

LilyPond
Geliştirici(ler) Han-Wen Nienhuys,
Jan Nieuwenhuizen vd.[1]
İşletim sistemi Linux, Mac OS X, Windows
Tür Nota yazma uygulaması
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı
Resmî sitesi http://lilypond.org
Kod deposu

LilyPond, GNU Tasarısı'nın bir parçası olup GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı bir özgür yazılımdır. İlk sürümü 1996 yılında geliştirilmeye başlanmış olup günümüzde de geliştirilmeye devam etmektedir.[2]

LilyPond programıyla birçok çalış tarzıyla ilgili eklentiler yapılabilir. Örneğin "crescendo" ya da "sempre forte". Lilypond müzik dosyaları Frescobaldi yazılımı ile düzenlenebilir.

Dış bağlantılar

Kaynakça

  1. "Authors". 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2012.
  2. "LilyPond E-Kitap (Prof. Server ACİM)" (PDF). İnönü Üniversitesi. 3 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.