GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı

LGPL (İng. İngilizce: GNU Lesser General Public License) veya bir başka deyişle GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, GPL bir kitaplığı kullanan bir eserin, GPL'deki şartları daraltıcı bir lisansa sahip olmaması zorunluluğunu taşımayan (yani GPL ozellikleri kısıtlı) büyük ölçüde pragmatik bir özgür lisans türüdür. LGPL şu gayelere matufen GPL'e tercih edilebilecek bir lisanstır:

  • Lisanslanmaya konu eserin özgür olmayan, fakat yaygın ve popüler bir alternatifi var ve siz bu özgür olmayan esere karşılık özgür bir seçenek sunmak istiyorsunuz. Örneğin, Libc (çeşitli firmalar tarafından yazılan özgür olmayan standart C kitaplıklarına nispetle).
  • İlk maddedeki durum var olmamakla, yani popüler bir alternatif zaten bulunmamakla birlikte, eserin ticari saha da dahil azami derecede yaygınlık kazanmasını arzu ediyorsunuz ve GPL bunu zorlaştırıyor. Örneğin, Gettext (özgür olmayan alternatifi zaten yoktu).
GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı
LGPL sürüm 3 belirteksi
Yazar Özgür Yazılım Vakfı
Sürüm 3.0
Yayım tarihi 2007
İlk yayımlanma 1991
DFSG uyumlu Evet
FSF onaylı Evet
OSI onaylı Evet
GPL uyumlu Evet
Telif feragatlı Evet
Kod bağdaştırma Evet
Web sitesi www.gnu.org/copyleft/lesser.html

Özetle, LGPL seçiminin öncelikli amacı özgür yazılımın yaygınlığını artırmaktır ve bu yönüyle LGPL'in temelde pragmatik (faydacı) bir lisans türü olduğunu söyleyebiliriz. Şayet bu şartlar sağlanmıyorsa LGPL yerine daima GPL tercih edilmelidir, ki böylelikle özgür yazılımın cazibesi korunarak eserinizden yararlananların katkıları da yine GPL olarak geri dönsün.

LGPL bir kitaplığı özgür olmayan ticari bir üründe, ürünün lisans şartlarını kendinize göre belirleyerek kullanabilirsiniz. Fakat yaptığınız bütün değişikliklerle birlikte eserin LGPL cüzünü yine LGPL olarak dağıtmak zorundasınız (LGPL, madde 5b).[1]

GPL ile LGPL arasındaki farklar

GPL sözleşmeli bir yazılım, kaynak kodunu kullanan türevlerinin de GPL ile lisanslanmasını şart koşar. Yani GPL ile korunan bir yazılımın kodlarını, daha dar kapsamlı bir lisans sözleşmesine sahip bir yazılımın içinde asla sunamazsınız.

LGPL ise ağırlıklı olarak kütüphanelerde kullanılan bir özgür yazılım lisansıdır. Mesela yaygınlaşmasını istediğiniz bir kütüphane ya da görüntü biçimimiz var. Bu görüntü biçimini özgür olmayan yazılımlar içinde de kullanılabilmesini arzularsanız, LGPL ile lisanslayıp, kapalı kaynak kodlu bir yazılım içinde de kullanılabilmesini sağlayabilirsiniz. LGPL ile lisansladığınız kısmı ve o kısma yapılan yamalar yine LGPL ile lisanslanmalıdır.[2]

Kaynakça

  1. Linux e-posta listeleri
  2. PardusWiki 20 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.’de LGPL maddesi

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.