Fotomaç

Fotomaç, 1991 yılında Dinç Bilgin tarafından kurulan bir spor gazetesidir. Ardından kurulan Taraftar gazetesiyle bir müddet sonra birleştirilerek Taraftar Fotomaç ismini almış, daha sonra ismi yeniden Fotomaç olmuştur. 2005 yılında kurulan kardeş yayını Pas gazetesi istenilen satış rakamına ulaşamayınca Fotomaç gazetesi ile birleştirilmiş ve gazete, Pas Fotomaç adını almıştır. Dinç Bilgin'in borçlarından ötürü, Dinç Bilgin'e ait diğer şirketlerle birlikte Pas Fotomaç gazetesine de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından el konulmuştur. Bir müddet sonra çıkılan ihalede diğer şirketlerle birlikte gazete Ciner Holding tarafından satın alınmıştır. 2007 yılında Ciner Holding'e TMSF tarafından el konulmuştur. 17 Aralık 2007 tarihinde TMSF tarafından çıkarılan ve gazetenin de içerisinde yer aldığı Sabah-atv yayın paketi ihalesini Çalık Holding kazanmış ve sair yayın grubu şirketleriyle birlikte gazete, Çalık Holding'e devredilmiştir. Gazete, logosunda Pas Fotomaç ibaresi yer almasına rağmen yaygın olarak Fotomaç ismiyle anılmaktadır.

Fotomaç
29 Ekim 2008 tarihinin gazete görüntüsü
Tür Günlük spor gazetesi
Format Berliner
Sahibi Çalık Holding
İmtiyaz sahibi Ahmet Çalık
Yayımcı Zeki Uzundurukan
Editör Tarık Çaldıran
Baş editör Hakan Erol
Yardımcı editör Esra Peker
Veli Karadeniz
Tahsin Sezer
Selim Yıldırım
Tahsin Sarıca
Yazı işleri müdürü Şaban Özden
Haber editörü Yüksel Gürsoy
Fiyatı 75 kr
Muhabir Hakkı Yalçın
Turgay Demir
Hıncal Uluç
Tuna Çam
Ali İhsan
Ayhan Akbin
Kuruluş tarihi 1991
Dil Türkçe
Genel merkez Barboros Bulvarı No:153 Cam Han Kat:5 Beşiktaş, İstanbul
Tiraj 167.775
(7 Eylül - 13 Eylül 2015)[1]
Kardeş gazeteler Sabah
Yeni Asır
Takvim
Daily Sabah
Resmî site Fotomaç

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "7 Eylül-13 Eylül 2015 Haftaları Arası Tiraj Tablosu". 11 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.