Fernando de Santiago y Díaz

Fernando de Santiago y Díaz de Mendívil (23 Temmuz 1910 6 Kasım 1994) 1970'lerin sonunda İspanyolların demokrasiye geçiş sürecinde muhafazakâr bir milletvekili ve geçici başbakan oldu. Daha önce İspanya İç Savaşı'nda ve Francisco Franco diktatörlüğünde bir general olarak görev aldı.

Aktif bir asker olan Santiago, 1920'lerde Rif Savaşı'na katıldı ve 1936 İç Savaşı'ndaki İspanyol Milliyetçileri ile birlikte teğmen rütbesine yükseldi. Franco rejimi sırasında Escuela Politécnica Superior del Ejército (Superior Politeknik Army College) profesörü ve sonrasında müdür olarak görev yaptı.

Franco'nun 4 Mart 1971'den 24 Nisan 1974'e kadar geçen döneminde, diktatör Santiago'yu askeri olduğu kadar siyasi bir görev yapmıştır.

20 Kasım 1975'te diktatörün ölümünden sonra Santiago, Başbakan Carlos Arias Navarro yönetiminde İspanya'nın Franco sonrası hükûmetinin Vicepresidente del Gobierno para la Defensa (savunma başbakan yardımcısı) seçildi. Arias'ın istifasını takiben, Santiago 1 Temmuz-3 Temmuz 1976 tarihlerinde kısa bir süre geçici başbakanlık yapmıştır.

Kaynakça

  Siyasi görevi
  Önce gelen:
  Carlos Arias Navarro
  İspanya Hükûmeti Başkanı
  Geçici

  1976
  Sonra gelen:
  Adolfo Suárez González
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.