Luis Carrero Blanco

Luis Carrero Blanco (4 Mart 1904 – 20 Aralık 1973), aşırı sağ kanat diktatörlüğünde amiral ve lider İspanyol siyasetçiydi ve diktatör Francisco Franco'nun uzun zamandır güvendiği kişiydi. ETA grubunun üyeleri tarafından suikast düzenlendi ve İspanyolların demokrasiye geçiş aşamasına geçildi.

Temmuz 1936'da, İspanyol İç Savaşı patlak verdiğinde, Carrero Blanco kendisini kaynaşan Cumhuriyetçi çizgi arkasında buldu. Meksika elçiliğine ve daha sonra Fransa elçiliğine sığınarak, Haziran 1937'de öne gizlice girip Milliyetçi tarafa ulaşmayı başardı. Carrero Blanco daha sonra Milliyetçilerin donanmasında görev yaptı. Milliyetçilerin zaferinden sonra Generalísimo Francisco Franco'yu İspanya'da askeri diktatörlük (Caudillo) kurduktan sonra Carrero Blanco'yu en yakın işbirlikçilerinden biri olarak kendisini deniz operasyonlarının şefi yaptı. İspanya'nın II. Dünya Savaşı'na katılan Eksen Güçleri tarafında yer aldığı söyleniyordu ki, diğer bazı falanjistlerle karşılaştırıldığında çok daha politik bir konumdu. Carrero Blanco'nun kendisi bir monarşistti. Roma Katolik Kilisesi'ne ithafen Opus Dei'ye yakıntı. 1951'de, Christopher Columbus'un Amerika'yı keşfetmesini tasvir eden vatansever bir yapıt olan Dawn of America filminin yapımcılığını yakından takip etti. Carrero, milliyetçi teması yüzünden Franco rejiminin güçlü desteğini alan filmin senaryosunda çalıştı.

1950'lerde Amerikan sermayesinin gelmesiyle, Franco rejiminin falanjist politikaları, otoriter kontrolü rahatlatmadan serbestleştirildi. Falanj sendikalistleri, rejimin ekonomik olarak kapitalist etkilere karşı direnmesine karşı çıkarken, Opus Dei'nin teknokratları sendikaların rolünü vurgulamış ve hızlı bir ekonomik büyüme elde etmek için artan rekabeti tercih etmişti. Carrero Blanco, siyasi liberalleşmeyi açıkça desteklemeden Avrupa pazarlarıyla ekonomik entegrasyona özen gösterdi. Carrero Blanco, 1957'de Franco rejiminde bakan oldu.

Koramiral (1963) ve 1966'da amiral oldu; 1967-1973 yılları arasında devlet konseyinin başkan vekili görevini yaptı. Siyasi kariyeri İspanya Başbakanı seçildikten sonra 8 Haziran 1973'te zirveye ulaştı ve Franco'nun üst düzey bir vekil olarak atandı.

Başbakan seçildikten altı ay sonra Carrero Blanco, 20 Aralık 1973'te Madrid'de, ETA'daki dört Bask üyesi tarafından öldürüldü. Bu üyeler, calle de Serrano'daki San Francisco de Borja kilisesinin yakınındaki bir bombalama gerçekleştirdiler.

Kaynakça

  Siyasi görevi
  Önce gelen:
  Francisco Franco Bahamonde
  İspanya Hükümeti Başkanı
  1973
  Sonra gelen:
  Torcuato Fernández-Miranda
  Geçici
  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.