Feriköy Protestan Mezarlığı

Feriköy Protestan Mezarlığı resmen denilen Evangelicorum Komünü Coemeterium bir olan Hıristiyan mezarlığı içinde İstanbul, Türkiye. Mezarlığın isminden de anlaşılacağı üzere İstanbul'da ikamet eden Protestanların son dinlenme yeridir. Mezarlık, İstanbul'un Şişli ilçesinde, Taksim Meydanı'nın yaklaşık 3 km (1.9 mil) kuzeyinde Feriköy mahallesindedir. Katoliklerın şehirdeki başlıca mezarlığı Pangaltı Latin Katolik Mezarlığı'nın karşısında yer alır.

Feriköy Protestan Mezarlığı

Protestan Mezarlığı'nın ana kapısı
Mezarlık bilgileri
Açılış yılı:1859
Ülke:Türkiye
Konum:Feriköy, Şişli, İstanbul
Koordinatlar:41.053889°K 28.983889°D / 41.053889; 28.983889
Tür:Protestan mezarlığı

Tarihi ve tanımı

Bu mezarlığın arazisi 1857'de Osmanlı hükümeti tarafından dönemin önde gelen Protestan güçleri olan Birleşik Krallık, Prusya, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, İsveç, Norveç, Danimarka ve Hansa Birliği'ne Büyük Dükalık ile birlikte bağışlanmıştır.[1]

İstanbul'da Reform Kiliselerinin tüm üyeleri Feriköy'deki Protestan Mezarlığı'na aittir. Mezar yerleri Başkonsolosluk tarafından dağıtılmaktadır. Açılışından bu yana, toplamda yaklaşık 5.000 kişi bölgeye toplandı. Bir cenaze sanatı müzesini andıran mezarlık, 17. yüzyıldan günümüze kadar farklı anıt ve anıt stillerinin örneklerini içerir. Duvarlar boyunca uzanan taşlar, 19. yüzyılda kentsel genişlemenin ardından kaybolan Grand Champs des Morts , Pera'nın "Büyük Ölüler Alanı" ndaki eski Frenk mezarlığına son somut bağlantılardan biridir . Genel konsolosları Almanya , Birleşik Krallık , Birleşik Devletler, Mezarlığı yönetme görevi Hollanda, İsveç, Macaristan ve İsviçre'dir. Yönetim görevini iki yılda bir değiştiriyorlar.[2]

1840 ve 1910 yılları arasında, kuzeye uzanan İstanbul'un alanı Taksim için Şişli'de yoğun yaşadığı yerleşim yerleşime açık kırsal dönüştü. 19. yüzyılın başlarındaki İstanbul haritaları, Grand Champs des Morts'un gayrimüslim mezarları tarafından alınan bu yöndeki bölgenin çoğunu , Frenk bölümü doğrudan ana genişleme yolunun üzerinde olduğunu göstermektedir. Büyük Champs des Morts kapanmasına yol açtı Batılı modellerin etkisinde Osmanlı başkentinde kentsel gelişim, - İstanbul'un `City of the Dead ', dünyaca ünlü bir nekropol ilham verdiğini, yanı sıra bir ideali için Avrupa'nın mezarlık reformcuları.

Rahip William Goodell'in de onayladığı gibi, bu mezarlık daha 1842'de yıkılıyordu. Kurucularından biri yabancı misyonlara yönelik Komiserleri Amerikan Board için Ermeniler İstanbul, Goodell yaptığı dokuz yaşındaki oğlu Konstantin Washington, kaybettiği tifo 1841 yılında Grand Champs des Frenk bölümünde gömdüler Morts.

Gönderen anılarının Muhterem ait William Goodell'in 18 Şubat 1842 tarih: Frank gömerek yere tecavüzlerine dolayı, ben sevgili çocuğun cismi çıkarmak zorunda kaldı. Mezar derinlere kazılmıştı ve tabut pek nemliydi. Her şey tatlı ve hareketsizdi. Birkaç çubuk mesafeden hazırladığımız yeni mezar da derin ve kuruydu; ve oraya, diriliş sabahına kadar sessiz yatağına yatırdık. Sevgili çocuk, elveda![3]

Bununla birlikte, küçük Constantine'in sükuneti beklenenden çok daha az sürdü ve 1860'ların başındaki bir inşaat telaşı ile yine bozuldu. Temmuz 1863'te, Constantine Washington Goodell'inkiler de dahil olmak üzere bir düzineden fazla Amerikalının kalıntıları, Grand Champs des Morts'taki eski Frenk mezarlığından çıkarıldı. Feriköy'de 1850'lerde Sultan I. Abdülmecid'in emriyle oluşturulan yeni bir Protestan mezarlığına mezar işaretleriyle birlikte nakledildiler .

Eski mezarlık alanının işgal ettiği arazi halka açık bir parka çevrildi (modern Batı anlamında), bir proje nihayet altı yıl sonra 1869'da Taksim Bahçesi'nin açılmasıyla tamamlandı.

İlk ceset Kasım 1858'de yeni bölgeye defnedildi, ancak mezarlık 1859'un başlarına kadar resmi olarak açılmadı. Mezar alanı öncelikle yabancı uyruklular için oluşturulmuş olsa da, güneybatı köşesinde ayrı bir bölüm Ermeni Protestanlar için ayrılmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasında 1945'te ölen İngiliz Ordusu İstihbarat Kolordusu'ndan bir subayın bir İngiliz Milletler Topluluğu savaş mezarı var.

Galeri

Ayrıca bakınız

Kaynakça

  1. "NLA OL Best. 130 Best. 131 Nr. 604 - Finanzieller anteiliger Bei... - Arcinsys detail page". www.arcinsys.niedersachsen.de. 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019.
  2. http://www.levantineheritage.com/note71.htm
  3. Prime, Memoirs of Rev. William Goodell, D.D. (Robert Carter and Brothers, 1876)

Dış bağlantılar

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.