Ed-Dammam

Ad Dammam (Arapça: الدمام), Suudi Arabistan'da Ad Dammam diye ayrı bir şehirde vardır ancak burada bahsedilen El Huber'in bir ilçesi olan Ad Dammam, şehir merkezinin 15 km kadar kuzeybatısında kalır. Liman ve deniz feneri bu bölgede yer alır. 3 büyük piyer vardır. Deniz fenerinin yapısı ve mimarisi gerçekten de ilginç ve oldukça dikkat çekicidir. bölgede belli sayıda okullar vardır.Ayrıca bir de lise bulunur. Dünyaca bilinen Sheraton Oteli'nin, El Huber'deki kolu burada yer alır ve önemli bir turizm kaynağıdır.

Ed Dammam
الدمام
Ed Dammam
Şehrin Suudi Arabistan'daki konumu
Ülke Suudi Arabistan
Bölge Doğu Bölgesi
İdare
  Vali Muhammed Bin Fahd
  Belediye Başkanı Dhaifallah al-'Utaybi
Yüzölçümü
  Toplam 800 km² (308,9 mil²)
Nüfus
 (2009)
  Toplam 2,500,710
Zaman dilimi UTC+03.00 (Doğu Afrika Zaman Dilimi)

Geçmişi

Dammam tarihinin antik köklere sahiptir. Mezarlar, konutlar ve tarihsel referansları kalıntıları fazla iki bin yıl önce yerleşim olduğunu göstermektedir. Ancak, insan yerleşimlerinin en izlerini ve tecavüz çöl kumları tarafından gömüldüğü alanı büyük ölçüde yüzyıllardır terk edilmişti.

Reklam Dammam ilk Al Dossary kabilesinin bir klan ve erken 1923 yılında Howela ailelerin bir takım tarafından iskan edilmiştir. Şeyh Ahmed İbn Abdullah İbn Hassan Al Dossary liderliğindeki aileleri ve Bahreyn göç geç King Abdulaziz mikroorganizmalarla yerleşmek için bir kara seçme şansı verildi. Reklam Dammam hemen orada, ama kısa süre sonra tekrar baş umuyordu klan olarak Bahreyn adasına çevresi için seçilen bölgedeki İngiliz yönetimine çok zor onları her anlamda hareket etmek (dividi et impera) bu yüzden sonunda farkına vardım için yapılan onlar orada iyi razı olmak zorunda kaldı. Yıllar sonra, Şeyh Ahmed kardeşi, kendisi ve ailesi o zaman zaten yaşadığı El Huber, yerleşmiş olduğu güneye taşındı.

Ancak bu küçük bölüm nüfusu artırmak El Huber ve Dammam büyük şehri ile yakın ilişki verdi. adı "Dammam"nin kökeni tartışmalıdır, bazı onu ve sesleri yankılayan olduğunu bir tutmak, yakın konumlandırılmış davul nedeniyle bölgeye verildi söylemek alarm için kulağa ne zaman bir melodi "damdamah" denilen üretilen, başkalarının söylediklerine ad (jakuzi), bu genellikle kaçınmak zorunda dhows yakındaki bir deniz site belirtilen Arapça kelime "dawwama" göre verildi.

Suudi Arabistan modern Türkiye 1932 yılında kurulduğunda, bölgede balıkçılık ve inci onların yaşam için bağlı birçok mezranın yerdi. Biraz daha yarım yüzyılı aşkın bir süredir bir zaman dilimi içinde, bölgede yarım milyon insan için sanayi, ticaret ve bilim ve ev gelişen bir merkez haline geldi. Bölgenin dönüşüm ticari miktarlarda petrol keşfi ile başladı. Doğu Bölgesi, dünyanın en büyük petrol alanlarından biri üstüne oturur ve onu olduğu ispatlanan iyi Aramco, Suudi Arabistan, Suudi Aramco, ulusal petrol şirketinin selefi ünlü Dammam No 7 kazdık olduğunu 1936 yılında Dhahran buradaydım şüphesiz Türkiye hidrokarbonların büyük bir kaynağı sahip olduğunu.

güney, batı ve kuzey Dammam 1940'larda ve 1950'lerde, şimdi dünyanın kanıtlanmış petrol rezervlerinin dörtte biri için hesap için yeni petrol sahalarının keşfi, bir inşaat patlaması tetikledi. Uzmanlar ve Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen teknisyenler yeni petrol sahaları için yardım arayın ve akışı bunları getirmek toplandı. Yeni boru hatları inşa, depolama tesisleri ve iskelelerde tanker işlemek için inşa yüklü olması gerekiyordu. Dahran çalışan uzmanların giderek artan sayıda konut, hastane binası gerekli, çocukları ve diğer olanaklar için okullar. Çok geçmeden, Zahran, ARAMCO, dünyanın en büyük petrol şirketinin şirket merkezi, her yöne çöle dışarı dökülüp oldu.

Ulaşım

Dammam Kral Fahd International Airport, Suudi Arabistan'da genel havacılık terminali park Saudi Aramco uçaklar

Hava

Dammam yüzölçümü açısından (yaklaşık 780 km2) dünyada, Kral Fahd International Airport tarafından büyük havaalanı servis edilir. terminali ve yaklaşık 25 km kuzeybatısında kentin bir sekiz şeritli bir karayolu ile bağlıdır. Pay bu havaalanı Khobar, Dahran ve Doğu Bölgesi tüm şehirlerine olan diğer büyük şehirler. Dammam ve Orta Doğu, Güney Asya, Güney-Doğu Asya ve Avrupa'nın diğer kentlerinde hava ile bağlıdır.

Deniz

Fars Körfezi kıyısında yer alan Dammam Kral Abdulaziz Deniz Limanı, Suudi Arabistan'ın ikinci büyük limanıdır. Bu 1940'ların kuruldu. O gemilerin çeşitli almanızı sağlar geniş donanıma sahiptir. En önemli ekipman: 56 çok amaçlı vinç, 8 konteyner vinci ve 524 tanker kaplar. Gemi ve balıkçılık için iskelelerde bir dizi, hem de gemi onarım tersanesine.

Yol Dammam

Karayolu

Abqaiq, Zahran, Hofuf, Jubail, Khafji, El Huber, Ras Tanura, Sihat ve Qatif gibi Doğu Bölgesi kentleri yanı sıra Türkiye diğer bölgelerindeki birçok ilde 8 şeritli otoyol için 6 Dammam ile bağlantılıdır. Dammam bir ulusal karayolu ile Suudi başkenti Riyad, bağlanır. Aynı zamanda uzun Kral Fahd 28 km Bahreyn bağlıdır. Dammam ayrıca Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne gibi diğer Ortadoğu ülkelerine karayolları vardır.

Demiryolu

Suudi Demiryolları Organizasyonu, Suudi Arabistan'ın tek demiryolu operatörü merkezi Dammam.[1] Dammam yolcu terminali Suudi Arabistan'da ilk kez 1981 yılında inşa edilmiştir. O Suudi demiryolu ağının önemli bir terminal olarak kabul edilir. Suudi Demiryolları Organizasyonu (SRO) Hofuf ve Abqaiq ile Riyad Dammam bağlayan 449 kilometrelik hat yolcu çalışır. Aynı zamanda Hofuf, Abqaiq, Al-Kharj, Haradh ve Al-Tawdhihiyah geçerken, Dammam Kral Abdülaziz Port başlayan ve Riyad kuru bir liman olarak biten bir 556 kilometrelik kargo hattı işletmektedir. Buna ek olarak, SRO ana hatları yardımcı çizgiler şube bazı 373 kilometre ihracat liman ve yerleşim alanları ile bazı sanayi ve tarım alanları ve askeri sitelerine bağlanmak için kullanılır.[2]

batı bölgesinde Riyad, Mekke ile Cidde ile Dammam bağlayan ve Jubail ile Dammam bağlayan iki gelecekte demiryolu projeleri öne sürülmüştür.

Sokaklarda

Dammam kaydol
 • Al Mustashfa Street
 • King Abdul-Aziz Street: Bu Corniche III Corniche ve ve eski geçer Dammam, şehrin kıyı şeridi

Eski ve yeni kıyı ve liman bölgesi.

 • Kral Abdullah Street
 • Kral Fahd Street: Bir askeri polis Toplam Otomobil Bakım Merkezi Suudi Arabistan'ın en uzun bayrak uçar: 9 m 60 + m mast × 6 m bayrak üstüne.
 • King Street Khaled
 • King Street Saud
 • Prens Muhammed bin Fahd Cadde: iki yarısı (kuzey-doğu, güney-batı) ve Dammam (Korniş) ve Corniche kuzey-doğu şehirden başlamak üzere iki bölümden (doğu kıyısından ilçe, ilçe bölünür içine kenti bölen west coast) ve Dammam Trafik güneybatı ile Dahran kentinde sona eriyor.
 • İbn-i Haldun'un Kral Fahd By: kadar Dammam, Khobar ve havaalanı ve Riyad şehrine.
 • Prens Nayef bin Abdülaziz Street: Bu yol, Dammam kuzeyinden başlar ve Dammam Kral Abdülaziz, Suud, Khalid, Fahd ile South Street biter.
 • Rezervuar Street: Sokak-Yamani ve sokak adı Kral Saud döneminde güncellenmiştir Kral Abdülaziz zamanında ve de denilen sokak tankın eski sokakları ve bir rezervuar bitişik Dammam Street rezervuar denir , eski ve şimdi 18 Sokak çağırdı.

Kaynakça

 1. "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2011.
 2. "Arşivlenmiş kopya". 19 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Şubat 2011.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.