Cermen neopaganizmi

Cermenik neopaganizm veya Etenizm, tarihsel politeistik Cermen paganizmine dayalı Asatru, Forn Siðr, Odinizm, Votanizm, Teodizm ve diğer isimlerle anılan çağdaş hareketleri ifade eden bir kavramdır. Öncü hareketleri 20. yüzyılın başında Almanya ve Avusturya'da ortaya çıkmıştır; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, İzlanda, Avustralya ve diğer yerlerde 1960'ların sonunda ikinci bir canlanma dalgası başlamıştır.

Viking dönemine ait, Cermen neopaganlar tarafından kullanılan mjöllnir kolyesi.

Türleri

Asatru

en:Asatru

Odinizm

Odinizm, İskandinavya toplumunun Hristiyanlık öncesi Odin, Thor, Frey, Freyja ve diğer Nors tanrılarını onurlandırma odaklı Cermenik neopaganizmin bir türüdür. Bazı takipçileri Odinizmi Asatru ile eşanlamlı kullanırken diğerleri iki terim arasındaki denkliği reddeder. Birçok Odinist sert politeisttir ve onlar tanrı ile tanrıçaların farklı kişilikleri ile gerçek olduğuna inanır.[1]

Cermenik neopaganizm Kuzey Amerika'da bağımsız olarak aynı zamanda (1970 gibi) Else Christensen ve Stephen McNallen tarafından kuruldu. Onların hareketleri sırasıyla Odinizim ve Asatru adını aldı.[2]

Dipnotlar

  1. Mark Mirabello. The Odin Brotherhood. 5th ed. London: Mandrake of Oxford, 2003, pp. 27-32.
    • Kaplan, Jeffrey. 1996. "The Reconstruction of the Asatru and Odinist Traditions." In Magical Religion and Modern Witchcraft, edited by James R. Lewis, State University of New York Press.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.