Birleşik Cephe (Çin Halk Cumhuriyeti)

Çin’ndeki Birleşik Cephe, Çin Komünist Partisi’nin liderliğini yaptığı bir halk cephesidir. Merkez Komitesi’nin Birleşik Cephe Çalışma Birimi tarafından yönetilmektedir ve komünist partinin yanı sıra sekiz siyasi parti ve Bütün Çin Sanayi ve Ticaret Federasyonundan oluşmaktadır. Şimdiki başkanı Du Qinglin’dir.

Şu madde dizisinin bir parçasıdır:
Çin
devlet yapısı

Birleşik Cephe, Çin Halk Cumhuriyeti Siyasi Danışma Konferansında ticaret birlikleri, kadın ve gençlik örgütlenmeleri, azınlıklar gibi kitle örgütleri ile birlikte temsil edilmektedir.

Birleşik Cephe'nin Çin Komünist Partisi'nden (ÇKP) bağımsız olarak gerçek bir güce sahip olmadığı[1] ve yönetim kadrosu ÇKP tarafından seçildiği veya zaten ÇKP üyesi olduğu için kuruluşun sadece sembolik bir işlev gördüğü ifade edilmektedir.[2]

Birleşik Cephe Partileri

Bütün Çin Sanayi ve Ticaret Federasyonu

  • Bütün Çin Sanayi ve Ticaret Federasyonu (Zhonghua Quanguo Gongshangye Lianhehui)

Kaynakça

  1. New Approaches to the Study of Political Order in China, by Donald Clarke, Modern China, 2009
  2. Judicial politics as state-building, Zhu, Suli, Pp. 23–36 in Stéphanie Balme and Michael W. Dowdle (eds.), Building Constitutionalism in China.New York: Palgrave Macmillan.

Dış bağlantılar

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.