Bey Sarayı

Osmanlı Hanedanı tarafından yaptırılan ve diğer bilinen adı da "Bursa Sarayı" olan Bey Sarayı, Orhan Gazi zamanında inşa edildi. Sultanlar, uzun yıllar bu sarayda yaşadılar. İmparatorluk buradan idare edildi. Bu sarayda "Divan-ı Hümayun" toplanıyor, vezir-i azam, vezirler, kazasker, kadı ve defterdar gibi yöneticiler görev yapıyordu. Emir Sultan, Molla Fenari, Hacı Bayram-ı Veli, Somuncu Baba, Ahmedî gibi dönemin kültür şahsiyetleri, bu sarayda sultanlara danışmanlık yapıp eserler yazdılar. Gezginlere göre, bahçeler içinde dağ köşkü şeklinde olan Bursa Bey Sarayı, muhteşem güzellikteydi. Sultanlar eğitimlerini burada alıyor, düğünler bu sarayda yapılıyordu. Yönetimin Edirne’ye geçmesiyle değerini kaybeden Bursa Bey Sarayı, zaman içinde yok olup gitti.

Bey Sarayı
Genel bilgiler
Tür Saray
Mimari tarz Osmanlı mimarisi
Konum Bursa, Osmanlı
Başlama 1326
Tamamlanma 1362
Sahip Osmanlı padişahları
Teknik detaylar
Zemin alanı 150x110

Tarihçe

Tarihi kayıtlarda Osmanlı Hanedanlığı'nın ilk Sarayı olarak bilinen Tekfur Sarayı'nın temelleride dahil,Tophane platosu üzerine genişletilerek Osmanlı mimarisi şeklinde inşa edilmiştir.Burası ovaya nâzır bir yerde olup bugün Tophane adıyla anılan Ordu evi ve Tophane Endüstri Meslek Lisesinin bir kısmını içine alır şekildeydi.

Ayrıca 1337-1338 tarihli bir kitâbe yazıtında burada bir de cami inşa edilmiş olduğunu göstermektedir.

6 Nisan 1326'da Bursa Orhan Gazi tarafından alındıktan sonra kale içindeki manastırı camiye çevirtmiş Bey Sarayı'nı inşa ettirmiştir.

Dönem içinde Osmanlı sultanlarının, Bey Sarayı'nda bazı ekleme ve onarımlar yaptırdığını, Osmanlı Devleti'nin son yıllarına kadar bu yapının kısmen ayakta olduğunu ancak 1855 senesi depreminde yıkıldığını bilmekteyiz.

Birçok tarihi olaylara tanık olan Bey Saray'ı "Fatih Sultan Mehmed'in doğduğu yer" olduğu sanılmaktadır.Sultan 1. Murad tahta çıktıktan bir süre sonra Bey Sarayı’nı daha büyük ve görkemli inşa ettirdiğini,Yıldırım Bayezid'in düğününün bu sarayda yapıldığı kaynaklarda geçmektedir.[1]

Restorasyon

2014 yılında Bey Sarayı rekonstrüksiyon çalışması başlanılmış çevresinde bulunan Sur ve Kale yapıları ile birlikte restorasyonu devam etmektedir.

Sarayın günümüzdeki durumu

Bursa Bey Sarayı’ndan günümüzde, bir duvarı dışında kalıntısı kalmamıştır. Eski tarihli yazılar ışığında, sarayın yeri, şekli ve içindeki birimler önemli ölçüde belirlenmiştir [2]. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan onarım çalışmaları sonrasında Bey Sarayı'nın diğer kalıntılarının da ortaya çıkarılması planlanmaktadır [3][4] .

Kaynakça

  1. "Bey Sarayı-Bursa". Araştırma Yazı:Tekin Gün. Mootol. Ocak 2014. 25 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.
  2. "Bey Sarayı". 12 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2013.
  3. "Bey Sarayı açlışmaları". 15 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2013.
  4. "Bursa Surları'nın ışıklandırılması". 20 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.