Aksay Çin

Aksay Çin (Çince: 阿克赛钦; pinyin: Ākèsàiqīn; Hintçe: अक्साई चिन, Aksā'ī cin; Urduca: اکسائی چن; Uygurca: ﺋﺎﻗﺴﺎﻱ ﭼﯩﻦ, Аксаи Чин) Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Hotan iline bağlı olan, Çin'e ait bir bölgedir. Aksay Çin bölgesi Çin ile Hindistan arasında paylaşılamayan iki ana bölgeden birisidir. Diğer paylaşılamayan bölge ise Arunaçhal Pradesh'tir.

Aksay Çin (pembe renk ile taralı bölge)

Yaklaşık olarak 37,244 km² büyüklüğünde olan bölge deniz seviyesinden oldukça yüksektedir ve çöller ile tuz göllerinden oluşur.

Çin ve Hindistan'ın bir türlü paylaşamadığı Himalayalar'daki sorunlu bölgeyi en son 1962'de Çin kazandığı askeri zaferle topraklarına katmıştır. 1992 ve 1996 yıllarında imzalanan sınır antlaşmalarına göre diğer sorunlu bölge Arunaçhal Pradesh ise Hindistan topraklarındadır. Hindistan bu topraklar üzerinde hâlâ hak iddia etmektedir.

İsim

Aksay Çin'in köken bilgisi "çin" sözcüğü nedeniyle belirsizdir. Aksay Türk kökenli bir sözcüktür ve "ak çay" anlamına gelir, çin sözcüğünün anlamının Çin ya da geçit olup olmadığı tartışmalıdır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.