Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti

Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti veya Acara ÖSSC, Gürcistan SSC sınırları içinde 16 Temmuz 1921'de kurulan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti.

Acara ÖSSC
Аджарская Автономная Советская Социалистическая Республика
აჭარის ავტონომიური საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა
Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
1921-1990
Bayrak
Arma
Başkent Batum
Yaygın diller Rusça
Gürcüce
Hükûmet Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti
Tarihçe  
 Kuruluşu
1921
 Dağılışı
1990
Para birimi Ruble
Öncüller
Ardıllar
Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti
Acara

Tarihi

Acara, 1918–1920 yıllarında geçici İngiliz işgallerinden sonra 1920 yılında Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti ile birleşmiştir. Mart 1921'deki Sovyet-Gürcü Savaşı'nda Gürcistan Demokratik Cumhuriyeti'nin Kızıl Ordu tarafından yıkılmasından sonra Ankara Hükümeti bölgeyi Kars Antlaşması ile Gürcistan'a vermiştir. Sovyetler Birliği, 16 Temmuz 1921'de Kars Antlaşması'nın 6. Maddesi gereği bölgede Müslüman halk için Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti 'ni kurmuştur. Yine de Josef Stalin ülkede Hristiyanlık gibi İslam dinini baskı altında tutmuştur. II. Dünya Savaşı sonrası Josef Stalin, Acara halkını düşmanla iş birliği yaptığı yerekçesi ile Kazakistan topraklarına sürmüştür. Stalin'in ölümünden sonra Acara halkı kendilerini Gürcü olarak belirterek kendi topraklarına geri dönmüştür.[1] 1991 yılında Gürcistan'ın bağımsızlık elde etmesinin ardından yerini Acara Özerk Cumhuriyeti'ne bırakmıştır.

Kaynakça

  1. Acaristan Özerk Cumhuriyeti 18 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Türkçe). Milliyet Blog.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.