İbrahim Minnetoğlu

İbrahim Minnetoğlu (d. 20 Ocak 1920, Malatya - ö. 26 Temmuz 1993)[1], Türk şair, gazeteci ve köşe yazarı.

Hayatı

20 Ocak 1920 tarihinde, Malatya'da, Muharrem Minnetoğlu ile Hanife Hanım'ın oğlu olarak doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun olmasının ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne ve Gazetecilik Enstitüsü'ne devam etti. Öğrenciliği sırasında Yeni Sabah gazetesine girerek basın hayatına atıldı. Hergün, Tercüman, Dünya gazetelerinde; Yataklı Vagonlar Şirketi'nde çalıştı. 1961'de Minnetoğlu Kitabevi'ni kurdu. Tercüman gazetesinde fıkra yazarlığı yaptı ve 1976 yılında buradan emekli oldu.

İlk şiirleri 7 Gün ve Yirminci Asır dergilerinde çıktı. Sonra Hürses, Hergün, Dünya, Tercüman, Her Hafta, Kaynak, Aile, Edebiyat Dünyası, Hisar, Türk Dili, Türk Düşüncesi, Varlık, Salkım, Çağrı, Meşale, Defne, Türk Edebiyatı gibi dergi ve gazetelerde yazdı. Kimi zaman hece kimi zaman serbest ölçüyle kaleme aldığı şiirlerine Anadolu'yu ve Anadolu insanını taşıdı. Minnetoğlu'nun şiir kitaplarını İstanbul'un Fethi Destanı, Kıbrıs Destanı, Ağvan, Sevgiler, Uyum, Gülümse olarak sıralamak mümkündür.

Kaynakça

  1. "Arşivlenmiş kopya". 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.